Відсутність жовчного міхура

Видалення жовчного міхура: наслідки видалення. Лікування після видалення жовчного міхура

Жовчнокам'яна хвороба за останні роки сильно "помолодшала". Одне з варіантів розв'язання проблеми та, мабуть, найпоширеніше - це видалення жовчного міхура. Наслідки видалення для організму ми і розглянемо в цій статті.

Гепатоцити (клітини печінки) виробляють жовч, яка накопичується в жовчному міхурі. Звідти жовч надходить в 12-палої кишки, допомагаючи процесу травлення після прийому їжі. Цей кислотовмісних секрет гепатоцитів також грає бактерицидну роль і бореться з шкідливими мікроорганізмами, що випадково потрапили в організм.

Камені в жовчному міхурі можуть утворюватися з різних причин. Але основний все-таки є порушення обмінних процесів в організмі. Це може бути пов'язано із зайвою вагою або ожирінням, особливо якщо розвивається жирове переродження печінки. Прийом великої кількості лікарських препаратів, в тому числі гормональних контрацептивів, підвищує ризик розвитку калькульозного (з утворенням каменів) холециститу.

Порушення в харчуванні також можуть спровокувати цю недугу. Такі порушення можуть бути пов'язані як з прийомом продуктів з високим вмістом холестерину (жирне м'ясо, нирки, мізки, вершкове масло, яйця), так і вживанням високомінералізованої води тривалий час і низькокалорійними дієтами.

Анатомічні особливості будови жовчного міхура (перегини і загини) теж можуть спровокувати холецистит. Це небезпечно можливими ускладненнями, наприклад, закупоркою жовчних проток. Вирішити проблему може видалення жовчного міхура. Наслідки видалення, як правило, небезпеки не представляють за умови, що операція проведена вчасно і висококласними фахівцями.

Показання до операції

Основними показаннями для видалення жовчного міхура найчастіше стають:

 • небезпека закупорки жовчних проток;
 • запальні процеси в жовчному міхурі;
 • хронічний холецистит, що не піддається консервативному лікуванню.

У подібних випадках доцільно провести видалення жовчного міхура. Наслідки видалення не можна передбачити заздалегідь. Але вчасно проведена операція небажані наслідки зводить до мінімуму. На жаль, сама операція не усуває причин порушення жовчоутворення. І після холецистектомії буде потрібно ще якийсь час для того, щоб організм пристосувався злагоджено працювати при відсутності цього органу.

Якщо пацієнта постійно турбували загострення хронічного холециститу, то після операції стан його покращиться. Функції віддаленого жовчного міхура візьмуть на себе довколишні органи. Але станеться це не відразу. Знадобиться кілька місяців для перебудови організму.

Видалення жовчного міхура: наслідки видалення

Холецистектомія може бути проведена лапароскопічним або порожнинних методом. У випадках якщо у пацієнта встановлений факт сильного інфікування або наявності великих каменів, які неможливо видалити іншим шляхом, проводиться порожнинна операція - видалення жовчного міхура. Лапароскопія в інших неускладнених випадках найбільш актуальна.

Лапароскопічна холецистектомія проводиться під комп'ютерним контролем. Це менш травматична операція. Після операції видалення жовчного міхура хворий перші 2 години знаходиться в відділенні реанімації під постійним наглядом медперсоналу. Після цього його переводять в звичайну палату. Чи не дозволяється пити і приймати ніяку їжу перші 6 годин. Потім можна по одному ковтку пацієнтові давати воду без газу.

З стаціонару хворий вже може бути відпущений додому на 2-4-й день. Далі слідує період реабілітації. При неускладненій холецистектомії пацієнт знаходиться на лікарняному зазвичай протягом місяця.

Що відбувається після холецистектомії?

Жовч після видалення жовчного міхура в кишечник надходить постійно, їй вже ніде накопичуватися, і вона стає рідшою. Це вносить деякі зміни в роботу кишечника:

 1. Рідка жовч гірше справляється зі шкідливими мікроорганізмами. Вони можуть розмножуватися і викликати розлад травлення.
 2. Відсутність жовчного міхура призводить до того, що жовчні кислоти постійно дратують слизову 12-палої кишки. Цей факт може стати причиною запалення її та розвитку дуоденіту.
 3. Це порушує рухову активність кишечника, і харчові маси можуть назад закидати в шлунок і стравохід.
 4. Такий процес може спричинити за собою розвиток гастриту, езофагіту, коліту або ентериту.

Постаратися уникнути всіх цих неприємностей допоможе правильно підібрана дієта. Фізичне навантаження теж на час доведеться знизити. З боку травної системи можливі всякого роду порушення. Можливі розлади кишечника або, навпаки, запор, здуття. Не слід цього лякатися. Це тимчасові явища.

Протягом першої доби після операції дозволяється тільки пити невеликими ковтками негазовану воду, але обсягом не більше півлітра. У наступні 7 діб харчування пацієнта включає:

 • нежирне відварене м'ясо (яловичина, куряча грудка без шкірки) в подрібненому вигляді;
 • супи на овочевому бульйоні;
 • вівсяну або гречану кашу на воді;
 • свіжі кисломолочні продукти (йогурт, кефір, знежирений сир);
 • печені банани і яблука.

На період реабілітації забороняються продукти:

 • всі смажені страви;
 • гострі і солоні;
 • риба (навіть відварна);
 • міцний чай або каву;
 • будь-який алкоголь;
 • шоколад;
 • солодощі;
 • випічка.

Далі, протягом перших двох місяців після проведеної операції, необхідно дотримуватися дієти, що щадить. Більше вона відома як дієта № 5. Дозволяється вживання наступних продуктів в подрібненому або протертому вигляді:

 • нежирне м'ясо відварне або приготовленої на пару;
 • риба морська білих порід;
 • відварене яйце (можна омлет, приготовлений в духовці);
 • тушковані або варені овочі (гарбуз, кабачок, цвітна капуста, морква, картопля);
 • фрукти, ягоди та пюре з них, печені яблука;
 • свіжовичавлені соки, розбавлені водою;
 • відвар шипшини;
 • чай неміцний;
 • житні сухарі.

Продукти, які підвищують газоутворення (горох, білокачанна і червонокачанна капуста і ін.) Виключити. Після 2-3 місяців в раціон можна додавати:

 • страви з круп (рис, перловка, пшоно та ін.);
 • сир, тверді сорти сиру (негострі);
 • мед, варення (не більше 30 грам в день);
 • цитрусові;
 • випічку тільки вчорашню (свіжа здоба як і раніше під забороною).

У наступні два роки повністю виключити шоколад, морозиво, торти, свіжу здобу. Прийом їжі невеликими порціями 5-6 разів на день.

Під забороною залишаються будь-які напої, що містять алкоголь (навіть в незначних кількостях). Це може спровокувати приступ гострого панкреатиту.

Медикаментозне лікування після операції

Після видалення жовчного міхура лікування медикаментами потрібна мінімальна. При виявленні запальних процесів в жовчному міхурі після операції призначаються антибіотики. Антибактеріальна терапія проводиться в умовах стаціонару перші три дні. Це робиться для попередження розвитку післяопераційних ускладнень.

Якщо пацієнт скаржиться на біль, можуть бути призначені анальгетические кошти. Їх застосовують тільки перші 2-3 дні. Потім можна перейти на спазмолітики "Дротаверин", "Но-шпа", "Бускопан". Ці препарати зазвичай приймаються в таблетованій формі не більше 10 днів.

Після видалення жовчного міхура лікування в домашніх умовах може бути продовжено. Для поліпшення литогенности жовчі застосовують препарати, що містять урсодеоксихолеву кислоту, що дозволяє знизити можливий мікрохолелітіаз (освіта мікроскопічних конкрементів розміром до 0,1 см). Це може бути препарат "Урсофальк". Він застосовується у вигляді суспензії або капсул. Прийом даного препарату тривалий - від 6 місяців до двох років.

На жаль, холецистектомія не дає повної гарантії запобігання подальшого утворення каменів, т. К. Вироблення жовчі з підвищеною літогенний (здатністю утворювати камені) не припиняється.

Видалення жовчного міхура: ціна операції

Дана операція може бути проведена як безкоштовно, так і платно. Безкоштовно оперують з медичного полісу в державних медичних установах. Безкоштовна операція проводиться висококваліфікованими фахівцями. Зазвичай це планова операція. В екстреному порядку вона проводиться тільки в тому випадку, якщо стан хворого різко погіршився і є загроза серйозних ускладнень або небезпека для життя.

Платні медичні центри і клініки можуть провести холецистектомію за певну ціну. У різних клініках ціни на таку операцію можуть коливатися від 18 тис. Рублів до 100. Все залежить від регіонального розташування клініки і її престижності. Також на вартість операції в таких центрах впливає той факт, хто саме буде проводити операцію - буде це рядовий хірург або доктор медичних наук.

 • Підписатися
 • Поділитися
 • розповісти
 • Рекомендований

У лікарні провела 3 дні. Ніяких погіршень - живу як зазвичай, без ліків і дієт (хоча жирне обмежую: печінку вимагає;))

. Всім рекомендую лапароскопію. Забудете цю проблему як поганий сон.

Чи є життя без жовчного міхура?

Фізіологічна роль жовчного міхура

Жовчний міхур є частиною жовчовивідної (біліарної) системи. Він має грушоподібної форми і розміщується під печінкою. Його основна функція - зберігання і концентрування жовчі.

Жовч - це необхідна для травлення рідина, яка виробляється печінкою. Жовчний міхур служить її резервуаром між прийомами їжі. Його слизова оболонка абсорбує воду, через що жовч стає більш концентрованою. Коли їжа потрапляє зі шлунка в тонкий кишечник, жовчний міхур скорочується і видавлює жовч через загальну жовчну протоку в дванадцятипалу кишку.

Жовч допомагає розщепленню жирів і засвоєння жиророзчинних вітамінів А, Е, D і К. Крім цього, з нею виводяться з печінки в кишечник різні шкідливі для організму речовини.

Жовчний міхур не є життєво важливим органом, тому при різних захворюваннях, наприклад, при жовчнокам'яній хворобі, можливо його видалення.

Зміни в організмі після видалення жовчного міхура

Печінка людини після видалення жовчного міхура продовжує виробляти жовч, однак, уже немає місця для її зберігання і концентрування. Тому жовч постійно і повільно стікає в кишечник. При вживанні жирної їжі цієї кількості жовчі недостатньо, тому їжа погано засвоюється. Через це багато людей після холецистектомії страждають від діареї, здуття живота, нудоти і нетравлення.

Погане засвоєння жирів супроводжується нестачею в організмі незамінних жирних кислот, включаючи омега-3 і омега-6 кислоти. Порушується абсорбція жиророзчинних вітамінів А, Е, D і К. Багато антиоксиданти, що містяться в овочах, також є жиророзчинними - лікопен, лютеїн і каротиноїди. При недостатній кількості жовчі засвоєння всіх цих речовин порушується.

Перші дні після хірургічного втручання

Тривалість відновлення організму після видалення жовчного міхура залежить від методу операції. При лапароскопічної холецистектомії цей період коротший, ніж при відкритому втручанні. Якщо жовчний міхур видалили малоінвазивним способом, нормалізація стану людини відбувається приблизно за 2 тижні. Після відкритої операції цей період займає близько 6-8 тижнів.

Перші кілька днів після холецистектомії пацієнти знаходяться в лікувальному закладі.

У цей період їх може турбувати:

 • Біль в післяопераційній рані. Вона, як правило, починає сприяти у виконанні цього протягом декількох днів. Зменшити її допомагають знеболюючі препарати.
 • Нудота. Може розвиватися внаслідок дії анестетиків або знеболюючих засобів, швидко проходить.
 • Біль в животі і плечах. Найчастіше є наслідком накачування газу в черевну порожнину при лапароскопічної холецистектомії. Проходить протягом декількох днів, полегшується прийомом знеболюючих препаратів.
 • Здуття живота, метеоризм і діарея. Можуть тривати кілька тижнів. Полегшити їх допомагає правильна дієта.
 • Втома, перепади настрою і дратівливість. Зникають у міру відновлення сил.

Всі ці відчуття є абсолютно нормальними наслідками перенесеної операції з видалення жовчного міхура, вони швидко зникають і не впливають на подальше життя людини.

Так як після операції у пацієнтів залишаються рани і шви на шкірі, потрібно в перші дні бути дуже обережними з ними. Не можна їх мочити і травмувати. Душ дозволяється приймати через 48 годин після операції, потім рану потрібно акуратно висушити. Якщо лікарі забороняють мочити рану, потрібно почекати до зняття швів або використовувати спеціальні пов'язки, що захищають її від води. Шви знімають на 8-10 день після хірургічного втручання.

Іноді рану вшивають нитками, які розсмоктуються в організмі протягом 1-2 тижнів. В такому випадку знімати шви не треба.

На другий день після операції пацієнтам зазвичай дозволяють пити прозорі рідини. Це допомагає уникнути зневоднення і запобігти розвитку запорів, викликаних вживанням знеболюючих препаратів. До прозорим рідин відносяться бульйон (нежирний), чай і вода.

На третій день після операції в раціон харчування можна додати овочеві і фруктові соки, яблучне пюре, супи і знежирений кефір. Потім можна поступово розширювати раціон харчування, намагаючись уникати продуктів з високим вмістом жирів. Детальніше про харчування після видалення жовчного міхура →

Якщо життя людини без жовчного міхура ускладнилася здуттям і діареєю, йому можуть бути корисні наступні поради:

 • Їсти потрібно невеликими порціями і частіше. Це забезпечить краще перемішування їжі з жовчю.
 • Здорове харчування має складатися з невеликої кількості нежирного м'яса (наприклад, птах або риба), знежирених молочних продуктів, овочів, фруктів і цільнозернових продуктів.
 • Потрібно збільшити кількість клітковини в раціоні харчування. Це може допомогти нормалізувати стілець. Краще вживати продукти, багаті розчинною клітковиною - з вівса і ячменю. Однак підвищувати вживання клітковини потрібно поступово і повільно, протягом декількох тижнів, так як занадто різке збільшення її кількості може викликати газоутворення і спазми в животі.
 • Краще обмежити вживання жирів. Слід уникати жирної і смаженої їжі протягом як мінімум 1 тижня після операції.

Крім цього, деяким людям після операції доводиться обмежувати вживання кофеїн і дуже солодких продуктів. Кофеїн має стимулюючу на організм і кишечник дію, тому може викликати діарею.

Доброю ідеєю є ведення харчового щоденника після операції, в якому слід відзначати зв'язок вживаних продуктів з виникненням симптомів порушення травлення. Це дозволить виявити ту їжу, яка погіршує стан, і відмовитися від неї.

Більшість людей можуть повернутися до свого звичайного харчування через кілька тижнів після холецистектомії, проте, у деяких пацієнтів життя без жовчного міхура супроводжується труднощами протягом декількох місяців або навіть років.

Полегшення стану за допомогою альтернативних методів

Підтримати функціонування печінки і допомогти виводити з неї токсини можуть певні трави:

 • Корінь щавлю кучерявого. Це природний очищувач крові, який допомагає печінки збільшити вироблення жовчі. Крім цього, він діє на тонкий кишечник, стимулюючи швидке виведення з організму токсинів. Проте при його вживанні можуть виникнути побічні ефекти, включаючи блювоту і діарею.
 • Зелений чай. Містить велику кількість катехінів - з'єднань, які мають антиоксидантні властивості, що підтримують функції печінки. Однак вживання зеленого чаю в занадто великих кількостях може викликати алергію, руйнування еритроцитів, нервозність, неспокій і безсоння.
 • Куркума. Володіє протизапальними і антиоксидантними властивостями, які захищають печінку від впливу різних токсинів.
 • Розторопша. Одне з найпопулярніших при захворюваннях печінки рослин, яке допомагає очистити і захистити печінку від токсинів, стимулює вироблення жовчі.

Слід пам'ятати, що народні засоби, як і будь-які медикаменти, можуть привести до розвитку побічних ефектів, тому перед їх застосуванням обов'язково потрібно проконсультуватися з лікарем.

Активність після видалення жовчного міхура

Вставати з ліжка і ходити потрібно вже на наступний день після операції, це допомагає запобігти утворенню тромбів в нижніх кінцівках. Потім пацієнтові потрібно поступово підвищувати навантаження. Зазвичай відновлення дооперационной фізичної активності займає 1-3 тижні, залежно від методу хірургічного втручання і стану здоров'я людини.

Протягом 4-8 тижнів не можна піднімати нічого важчого 5-7 кг, слід також уникати будь-яких інтенсивних навантажень, включаючи заняття спортом. Можна виконувати легку роботу по дому, дозволені короткі піші прогулянки. Приймати ванну, плавати і відвідувати сауну або лазню можна до тих пір, поки це не дозволить лікар.

На фізично неважку роботу можна повернутися через тиждень після операції. Відновити сексуальну активність можна через 14 днів.

Можливі ускладнення після видалення жовчного міхура

Всі ускладнення після холецистектомії можна розділити на ранні (розвиваються під час або незабаром після операції) і пізні.

Ранні ускладнення включають:

 • Інфекції (в рані або в черевній порожнині). Симптоми цього ускладнення включають біль, набряк і почервоніння в рані, а також наявність гнійних виділень з неї.
 • Кровотеча.
 • Попадання жовчі в черевну порожнину. Це може стати причиною болю в животі, підвищення температури, збільшення живота.
 • Пошкодження кишечника і кровоносних судин.
 • Тромбоз глибоких вен.

Всі симптоми більш пізніх ускладнень об'єднують одним терміном - постхолецистектомічний синдром (ПХЕС). Він розвивається у 5-40% пацієнтів, провідних життя без жовчного міхура, і може бути тимчасовим або постійним.

До симптомів ПХЕС належать:

 • Нудота і блювання.
 • Здуття живота, метеоризм і діарея.
 • Постійний біль в правому підребер'я.
 • Пожовтіння склер і шкіри.
 • Підвищена температура тіла.

Одним з проявів ПХЕС є дисфункція сфінктера Одді, яка призводить до розвитку болю в правому підребер'ї. Больовий синдром посилюється після вживання жирної їжі.

Іноді після холецистектомії в жовчовивідних шляхах повторно утворюються камені. Вони з'являються при уповільненні струму жовчі по протоках. Утворилися конкременти можуть виходити в дванадцятипалу кишку, не викликаючи жодних симптомів. Однак іноді вони перекривають жовчовивідні шляхи, викликаючи біль у правому підребер'ї, жовтяницю, погіршення апетиту, нудоту і блювоту, знебарвлення стільця.

У деяких пацієнтів навіть після видалення жовчного міхура можливий розвиток запалення жовчовивідних шляхів - холангіт.

Найчастіші симптоми холангіту включають:

 • підвищення температури;
 • втома;
 • жовтяницю;
 • кожний зуд;
 • відчуття дискомфорту і болю в області печінки;
 • нудоту, блювоту, здуття живота і діарею.

Іноді у пацієнтів після видалення жовчного міхура погіршуються симптоми ГЕРХ (ГЕРХ). Виникнення печії найчастіше пов'язано з парезом шлунка, який може розвиватися після холецистектомії.

Крім цього, життя без жовчного міхура може ускладнитися запаленням печінки (гепатит) і підшлункової залози (панкреатит). Головною причиною цих ускладнень є порушення відтоку жовчі через наявність в жовчовивідних протоках каменів або звужень (стриктур).

Вагітність при відсутності жовчного міхура

Після холецистектомії жінка може спокійно вагітніти і народжувати. Однак розумно зачинати дитини після повного відновлення організму від проведеного хірургічного втручання.

Більш того, існує думка, що жінкам, які мають симптоми жовчнокам'яної хвороби і бажаючим в майбутньому мати дітей, слід видалити жовчний міхур до зачаття, так як вагітність погіршує перебіг цієї хвороби.

У ранньому післяопераційному періоді вживання спиртних напоїв протипоказане, так як вони несумісні з прийомом знеболюючих препаратів. Раціонально утриматися від прийому алкоголю до повного відновлення організму і відновлення повноцінного харчування.

У нормі печінка поглинає алкоголь і виділяє певні продукти його обміну в жовч, яка виводиться в кишечник. Після видалення жовчного ці речовини, надходячи відразу ж в кишечник, можуть викликати симптоми порушення травлення, включаючи нудоту, блювоту і діарею. Саме тому у багатьох пацієнтів після холецистектомії знижується толерантність до алкоголю.

У будь-якому випадку зловживати спиртними напоями шкідливо для всіх людей, включаючи тих, хто переніс операцію з видалення жовчного міхура.

Чи є плюси у видаленні жовчного міхура?

Незважаючи на все описане, життя без жовчного міхура має свої плюси і мінуси. Не варто забувати, що холецистектомія проводиться людям, які страждають від різних, а часом і небезпечних для життя захворювань. За допомогою цієї операції у більшості пацієнтів вдається позбутися симптомів жовчнокам'яної хвороби, гострого і хронічного холециститу, які без хірургічного втручання будуть прогресувати і можуть привести до небезпечних ускладнень.

Більшість пацієнтів, які перенесли холецистектомію, живуть повноцінним і активним життям, не обмежуючи себе ні в харчуванні, ні у фізичній активності. З огляду на те, від яких страждань позбавляє ця операція людей, плюси їх усунення переважують майже всі мінуси життя без жовчного міхура. Лише у незначної кількості пацієнтів можуть розвинутися ускладнення, серйозно впливають на якість життя.

Автор: Тарас Невеличук, лікар,

спеціально для Moizhivot.ru

Корисне відео про реабілітацію після видалення жовчного міхура


Скільки живуть без жовчного міхура?

Дуже часто люди, яким пропонують холецистектомію, відчувають тривогу, не володіючи інформацією, як зміниться їхнє життя після операції, які чекають ускладнення, скільки можна прожити після видалення жовчного міхура. Кількість і якість прожитих після операції років залежать від загального стану здоров'я, наявності супутніх патологій - захворювань печінки, біліарної недостатності, ожиріння, тобто, причин, що призвели в підсумку до операції на жовчному міхурі. Чимале значення має спосіб життя і риси характеру, схильність до алкоголю, переїдання.

Факт відсутності жовчного міхура безпосередньо на тривалість життя не впливає, так як орган не належить до життєво необхідним.

Деякі люди живуть без жовчного міхура з народження, тому що він не сформувався взагалі. Людина, якій видалили жовчний міхур в молодому віці, цілком здатний дожити до глибокої старості.

Не слід забувати, що без вагомих підстав подібна операція не проводиться. Видаляється хворий жовчний міхур не може виконувати свої функції належним чином, що вкрай негативно відбивається на системі травлення в цілому. Життя з таким органом в будь-якому випадку неповноцінна, тому що залежить від проведених медичних обстежень і процедур, наповнена всілякими обмеженнями і постійним страхом повторення нападів. Нарешті, є екстрені показання, при яких зволікання може загрожувати смертю або інвалідністю.

Роблячи вибір на користь проведення операції, хворий вирішує безліч проблем кардинально. Зрозуміло, будь-яке хірургічне втручання несе не тільки позитивні зміни, але і певні складності. На результат холецистектомії і подальше життя впливають кілька умов:

 • передопераційне фізичний стан;
 • вік пацієнта;
 • хвороби, що супруводжують;
 • професіоналізм хірурга;
 • відновлювальна і замісна терапія;
 • спосіб життя до і після операції.

В організмі закладений механізм, що компенсує втрачені функції втрачених органів. Для того, щоб він почав діяти в повну силу, необхідно час.

Післяопераційний період адаптації до нових умов існування без жовчного міхура триває від декількох місяців до декількох років. В середньому, щоб повністю відновити здоров'я, потрібно близько року.

Що може статися після операції

Найбільш важко витримати перші тижні після операції. Навіть щадний і малотравматичні метод лапароскопії приводить організм в шок - мучать болі, в тому числі фантомні, спазми, нудота. Більшість прооперованих страждає від проявів постхолецистектомічному синдрому. Виробляється печінкою жовч не має більше резервуара для зберігання, безладно заповнює протоки і надходить в кишечник не періодично, після прийому їжі, як раніше, а постійно. Через агресивного впливу жовчних кислот ймовірне загострення наявних хронічних хвороб - панкреатиту, гастриту, ентероколіту.

Жовч після видалення жовчного міхура гірше розщеплює жири і не справляється з великими обсягами їжі. Велика частина неперетравлених жирів надходить в кишечник, викликаючи напади діареї. Як наслідок, погіршується засвоєння жиророзчинних вітамінів, особливо A і D, чому згодом можуть страждати хрящова і кісткова тканина, шкіра, зір. Порушення вуглеводного обміну підвищує ризик розвитку цукрового діабету другого типу.

Якщо причиною операції була жовчнокам'яна хвороба через схильність жовчі до каменеутворення, патологічні її властивості зберігаються і після операції. Це означає високу небезпеку рецидивів хвороби в майбутньому - відкладення каменів у внутрішньопечінкових і загальному жовчному протоках. Без корекції харчування і при ігноруванні медикаментів, що знижують литогенность жовчі, процес може привести до необхідності повторної операції вже через кілька місяців.

З'являються порушення функцій сфінктера Одді - м'язового клапана, що регулює надходження жовчі в тонкий кишечник. Якщо раніше він спрацьовував синхронно з жовчним міхуром, то після видалення органу може спостерігатися спазм або ослаблення стулок, що посилює проблеми з кишечником. Дзвінок полегшення пацієнт після видалення міхура знову страждає від болів, нетравлення і починає каятися в тому, що зважився на операцію. У частині випадків, якщо роботу сфінктера Одді не вдається скорегувати медикаментозно, може бути призначена січуть операція.

У реабілітаційний період при появі небажаних симптомів необхідно терпіння, а також дотримання вказівок лікаря, який призначить медикаменти для регулювання жовчовиділення, поліпшення травлення, зняття больового синдрому.

Суворий режим харчування показаний в перший місяць після операції. Значення має не тільки склад раціону, але і консистенція, спосіб приготування, температура страв, а також обсяг і частота прийомів їжі. Зі списку дозволених продуктів виключається жирне м'ясо, сало, ковбаси, жири тваринного походження, будь-яка синтетична їжа. Потрібно забути про копченину, смаженому. Строго заборонено алкоголь. Перевага віддається протертою відвареної їжі - овочевих супів і пюре, каш, фруктовим желе, киселів.

Обмеження в харчуванні важливі, оскільки організму після операції доводиться переробляти досить велику кількість медикаментозних препаратів - фільтруючі функції печінки і нирок необхідно підтримувати, не допускаючи зайвого навантаження.

Згодом список дозволених продуктів може бути розширений, в меню потрібно включати сирі і термічно оброблені фрукти і овочі, сир, пудинги і запіканки з круп.

Проблема запорів - одна з багатьох, які переслідують прооперованих з приводу жовчного міхура. Для підтримки належної перистальтики кишечника необхідна клітковина, достатня кількість рідини.

Дробность харчування, виключення важких жирів, солодкої здоби, спиртовмісних напоїв - ці обмеження потрібно дотримуватися все життя. Курити теж не можна - токсичні сполуки, вдихувані з тютюновим димом, неминуче відіб'ються на роботі печінки.

Зберігає свою важливість прийом лікарських препаратів. Холеретики (Аллохол, Холензим, ліобіл) приймають для поліпшення складу жовчі, корекції її відділення. Крім цього, призначають засоби для нормалізації секреторної діяльності шлунка, підшлункової залози, пробіотичні препарати для запобігання дисбактериозов і профілактики запорів і діареї.

Больові симптоми знімаються за допомогою спазмолітиків: Дротаверину, Папаверина, Спазмалгону.

Урсодезоксихолева кислота, що відповідає за зважений склад жовчі, знижує її літогенність, переважна синтез холестерину, необхідна прооперованим хворим для попередження рецидивів каменеутворення в жовчних протоках, холангіту. Такі препарати, як Урсосану або Урсофальк потрібно приймати протягом трьох або чотирьох місяців післяопераційного періоду.

Рухова активність є ще однією необхідною умовою успішного відновлення. У перші тижні після операції єдино можлива активність - ходьба. Через кілька місяців можна почати займатися серйозніше - виконувати нескладні фізичні комплекси, плавати. Регулярні посильні навантаження неухильно сприятимуть зміцненню м'язів, стабілізації роботи дихальної та судинної систем, регуляції обмінних процесів. Все це благотворно позначиться на стані внутрішніх органів, підвищить опірність організму до дії патогенів.

Небажано планувати зачаття дитини в період відновлення після операції. Між видаленням жовчного міхура і настанням вагітності має пройти не менше року. Перед серйозною додатковим навантаженням всім системам і органам необхідно підготуватися. В цілому, відсутність жовчного міхура не є ризиком при виношуванні дитини.

Наведені рекомендації і обмеження можуть здатися надзвичайно суворими. Деяким непросто звикнути до думки про численні заборони, великою є спокуса повернутися до колишніх звичок: періодичної випивки, паління, перекусу фаст-фудом і пирогами. З описаними постопераційні складнощами теж стикається не кожен. В середньому 70% хворих після холецистектомії відновлюються без будь-яких ускладнень. Однак жодне захворювання не зникає безслідно.

Жити без жовчного міхура для організму досить непросто - внутрішні органи стають вразливішими, так як змушені працювати з більшим навантаженням. Потрібно пам'ятати про ризик ускладнень і цінності придбаного фізичного благополуччя.

Увага! Інформація про препарати та народні засоби лікування представлена ​​тільки для ознайомлення. Ні в якому разі не можна застосовувати ліки або давати його своїм близьким без лікарської консультації! Самолікування і безконтрольний прийом препаратів небезпечний розвитком ускладнень і побічних ефектів! При перших ознаках хвороб печінки необхідно звернутися до лікаря.

© 2016 - 2018 Редакція порталу «Про печінку».

Використання матеріалів сайту дозволено тільки з попереднього узгодження з редакцією.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

33 − = 25