Відсутність почуттів і емоцій

Порушення емоцій і почуттів

Псіхояогу, так само, як і лікаря, необхідне знання патології емоцій. Перехідні стани, своєрідна "нормальна патологія" мають місце в старечому віці, коли відсутня емоційна чуйність, наростають сухість, замкнутість і деякі інші прояви, властиві цьому віку. З цим необхідно рахуватися, так само як і з багато вираженими стеническими почуттями, характерними для дитячого і юнацького віку. Все це в достатній мірі природно і не повинно служити предметом подиву або (що ще гірше) обурення з боку фахівця.

Висловлюються переживання у здорових людей досить різноманітно. Перш за все, це міміка і пантоміма людини, мова - її інтонації, сенс говоримо. Далі - це вчинки, які пояснюються певним почуттям, але можуть бути виконані і без зовнішніх його проявів. В цьому випадку людини може видати той вегетативний компонент, який супроводжує даної емоції. Якщо немає штучності, награність, то в емоціях, як в дзеркалі, позначаються особености особистості людини.

Емоційна гиперстезия пов'язана з високим порогом чуттєвого (в сенсі емоцій, а не аналізаторів) збудження. Звичайні подразники не досягають цього порога. Для того щоб з'явилася відповідна нормі відповідна емоційна реакція, сила подразників повинна бути значною.

При гиперстезии почуттів, навпаки, поріг збудження низький і легко доступний незначним по силі емоціогенним факторам. Звичайні ж подразники сприяють виникненню неадекватно сильних почуттів. Надмірно виражена емоційна гіперестезія при відносній короткочасність виникла емоції носить назву легкодухості. Інша форма прояву емоційної гіперестезії - лабільність почуттів. Вона характеризується надзвичайною легкістю, з якою відбувається перехід від одного емоційного стану до іншого, зазвичай протилежного. Так, тільки що плакав з приводу відірвалася гудзики хвора, згадавши якийсь помірно веселий епізод зі свого життя, раптом починає голосно сміятися, витираючи ще не висохлі сльози (нетримання афекту).

Рідкісною формою розладів емоційності є амбівалентність - одночасне виникнення і співіснування двох взаємно протилежних почуттів (наприклад, любов і ненависть). Ще рідше зустрічаються випадки збочення в емоційній сфері, коли радісні події засмучують хворого, а нещастя викликає захоплення.

Гипотимия (депресія, дистимия) - тужливий, пригнічений настрій. Особливий вид депресії - дисфорія, при якій поряд зі зниженням настрою у хворого є напружена безглуздого і злісна дратівливість.

Вища ступінь депресії - меланхолійне шаленство: на тлі пригніченого настрою раптово виникає напад болісної туги, що супроводжується руховим збудженням і прагненням до нанесення собі ушкоджень і самогубства.

Гипотимия разом з уповільненням мислення і загальмованістю в руховій сфері входить до складу депресивного синдрому. Трапляється, що в цій типовій тріаді один з симптомів не є для неї характерним (наприклад, замість рухової загорможенності - моторне пожвавлення) або до тріади додається ще якесь розлад психіки (наприклад, затьмарення свідомості). У першому випадку говорять про змішаних депресивних станах, у другому - про атипових станах.

Гіпертімія представлена ​​в психопатології кілька повніше, ніж гіпотимія. Ейфорія - неадекватно підвищений, радісний настрій.

На відміну від ейфорії Морія поряд з підвищенням настрою характеризується безглуздими вчинками, дурненьке-добродушними витівками хворих.

Екстаз - гіпертимія, що досягла надзвичайної ступеня вираженості. Несамовито-захоплений настрій може з'являтися абсолютно раптово. Хворому не вистачає слів і рухів, щоб висловити всю складну гаму наявних почуттів. Він застигає в мовчазній позі захоплення. Вираз обличчя, щільно притиснуті до грудей руки хворого свідчать про граничний напрузі в емоційній сфері. З усіх згаданих патологічних розладів екстаз є найбільш короткочасним.

За аналогією з депресивним синдромом виділяється і маніакальний. Провідним симптомом в цьому випадку буває підвищений настрій, два інших симптому маніакальною тріади - прискорене мислення і пожвавлення в руховій сфері.

Вища ступінь маніакальності - шаленство є майже безперервне і різко виражене маніакальне збудження зі схильністю до руйнівних, іноді асоціальних дій.

Відсутність почуттів проявляється в основному в трьох формах: у психічній анестезії, апатії і емоційної тупості. У всіх трьох випадках у хворих проявляється байдужість як до себе, так і того, що відбувається навколо, відсутність проявів емоційної діяльності - якої б то не було. Однак подібність це чисто зовнішнє.

Психічна анестезія - відсутність емоційних реакцій, почуттів внаслідок загальмованості корково-підкіркових механізмів. З таким хворим при певній наполегливості все-таки вдається вступити в контакт і отримати необхідні відомості.

При апатії втрата емоційних реакцій поєднується з ураженням або відсутністю вольових спонукань. Тільки з великими труднощами можна ненадовго розгальмувати емоційну сферу, сприяти прояву почуттів.

Наприклад, у хворої 3., 30 років, захворювання виникло в результаті тривалої конфліктної сімейної ситуації. Стан у відділенні психіатричної лікарні характеризується безцільним ходінням по палаті, байдужим виразом обличчя, тривалим проведенням часу в ліжку. На питання персоналу або не відповідає, або вимовляє одне-два слова типу "як хочете", "Не буду", "все одно". Нічим не цікавиться, не проявляє ніякої реакції на події в відділенні (крики збудженої хворий, судомний припадок у сусідки по ліжку). При згадці про дітей-сиріт, психотравмуючої факторі, з'являється вегетативна реакція, відповіді стають багатослівнішими, проте сенс їх колишній - хворий все безралічно.

Емоційна тупість (сплощення) характеризується не тільки відсутністю емоцій (на адекватні або неадекватні подразники), але і неможливістю їх появи взагалі. Введення збуджуючих медикаментозних засобів призводить до тимчасового безпредметного руховому порушення, але не до появи почуттів або контактності.

Наприклад, хвора, протягом багатьох років страждає простою формою шизофренії, в останні роки, за словами чоловіка, "стала байдужою, чи не дивиться ні на що". У стаціонарному відділенні диспансеру за три місяці перебування жодного разу не спостерігалося будь-яких проявів емоційної діяльності. На побаченнях з чоловіком і дітьми жодного разу не можна було відзначити появи почуттів у хворої: сиділа з опущеними руками і відсутнім виразом обличчя, ні на одне питання не відповідала. Дивлячись в сторону, відсторонивши обнімали її дітей, незважаючи на їхні сльози і прохання чоловіка, самостійно переривала побачення, незворушно покидаючи кімнату для побачень.

Своєрідне відсутність почуттів, правда неповне, являє собою стан, зване скорботним психічним нестями, тобто стійке тотальна відсутність яких би то не було почуттів, за винятком болісного переживання цього недоліку.

Наприклад, у заміжньої і має одну дитину хворий 21 року відразу після пологів з'явилося звичайне почуття сильної любові кдочері. Однак через місяць вона стала до неї байдужа. Побивалася і розбудовувалася з цього приводу, не могла зрозуміти, що з нею сталося ("раніше ніч просиджу у ліжечка - задоволення отримаю, а тепер кричить дитина, весь мокрий - і не поворухнеться, порожніми очима як на колода дивлюся - немає почуттів"). Через кілька днів, не в силах винести такого стану, завдала собі бритвою глибокі поранення в області шиї.

Апатія. Без почуттів

Дозвольте представити, перед Вами пані Апатія. Дама непомітна, одягнена у щось сіре і безформне, тихо і непомітно влаштувалася в кутку кімнати. Дивно, і як тільки, при всій її млявості і нерухомості, їй вдається так швидко захопити владу над усіма, хто опиняється поруч.

Перший шлях формування апатії - це наслідок блокування почуттів.

Зашкалювали токсичні емоції можуть бути настільки болючі і нестерпні, що їх усвідомлення і проживання сприймається, як загрожує життю. Неможливо важке. Тоді єдиний спосіб якось з ними впорається - це приглушити їх, придушити, заморозити. І це правда працює! Неначе анестезію провели - болю немає, тільки легкий холодок. Ось тільки неможливо вибірково придушити лише біль. Пригнічується все скопом: і радість, і задоволення, і життєва енергія. Цей стан приголомшеного заціпеніння, млявою роздавлений, нескінченної втоми, яка не проходить з відпочинком. Тіло важке, немов навантажене гирями, найпростіші дії можуть даватися з великими труднощами. Часом навіть встати, вмитися і одягнутися стає невеликим подвигом.

У гострій, вираженій формі це безсилля придавлює важкої плитою, не дозволяє ходити на роботу, неможливо зосередитися взагалі ні на чому. Хмарно вата в голові. На піку цих переживань може виникати стан хворобливого психічного нестями - коли сама нездатність відчувати почуття, стає настільки тотальною і всеосяжної, що сама по собі завдає дуже болісне страждання. Людина готова і хотів би відчути будь-який біль, аби відчути себе живим, а не дерев'яним Буратіно. Але не може.

Часто ці переживання не настільки виражені, а створюють запорошений, роками стелеться фон, розмірено висмоктує сили. Хворобливі анестезували почуття не дають про себе знати, а заморозка все ж не настільки тотальна, щоб повністю позбавити життя. Можна ставити цілі, досягати результатів, навіть намагатися розважатися. Все це, правда, буде телефонувати холодним металом або нагадувати яскраво розфарбований штучний пластик, але, що поробиш. Доводиться платити ціну за звільнення від болю. Це депресивний (анестетіческій) варіант розвитку апатії. І він зазвичай добре піддається лікуванню. При гострих формах основний упор йде на медикаментозне лікування, при хронічних зростає роль психотерапії. Але ця психотерапія буде несолодкої - щоб відродити почуття, доведеться оживити і пережити всю ту біль, що колись була заморожена.

Другий шлях, по якому розростається апатія - це не розпізнавання почуттів.

"Я не знаю, що я відчуваю" - ось типові слова для таких пацієнтів. Щось підступає до горла, застряє в грудях. Але як це назвати, які слова підібрати для опису своїх відчуттів - незрозуміло. Часто близькі емоції немов зліплені між собою, не проводиться внутрішнього відмінності між, скажімо, смутком і тугою або захопленням і радістю. Часом від усього спектра людських почуттів залишаються тільки два спресованих напівфабрикату: позитив і негатив. В іншому випадку проблема навіть не в тому, щоб назвати почуття, а просто щоб його помітити, зафіксувати. Багатьом, напевно, знайома ситуація, коли розлючений чоловік, люто запевняє оточуючих, що він ні крапельки ні злиться. Просто не усвідомлюючи, що не відстежуючи, що з ним відбувається.

А тепер уявіть собі, що точно за таким механізмом, абсолютно не фіксуючи, що вони відчувають, і навіть не уявляючи, не помічаючи, як вони ці почуття виявляють зовні, деякі люди проживають більшу частину свого часу. Або, навіть якщо по якомусь щасливому збіг обставин, почуття все ж буде помічено, забувається воно дуже швидко. Чи не залишає в пам'яті більш-менш значимого сліду. Було - і як корова язиком злизала. Щось неясне ледь долинає з глибин свідомості, немов було не вчора, а кілька років тому.

Виходить, що емоційне життя у таких людей може бути дуже бурхливою і насиченою. Ось тільки проходить вся повз свідомість. Чи не осмислене, не помічене, що не назване почуття приречене залишитися імпульсивним поривом, скороминущим сплеском, і немає ніякої можливості при такому розкладі, вибудовувати своє життя орієнтуючись на самого себе, на свої відчуття. Адже вони так і залишаються за сімома печатками. Ніби як є, начебто розтягують в різні боки, але що це, як, звідки береться і чим викликане - загадка.

А на рівні свідомості залишається тільки порожнеча. Все змащується, затирається, забувається. Зліплюють в один невиразний сплутаний ком. Немає можливості почути себе, і здається, що всередині і немає нічого. Це алексітіміческій шлях виникнення апатії. Ліки тут вже не зможуть допомогти ніяк. Тільки психотерапія. Причому довгострокова. Це дуже непросто для таких людей навчитися прислухатися до самих себе, помічати, що з ними, знаходити точні слова для опису своїх почуттів. А ще - запам'ятовувати їх, залишати в пам'яті, дозволяти їм розцвічувати дні і роки. Це як ніби вчитися володіти м'язом, про існування якої ніколи раніше не підозрював.

Ну і ще один варіант виникнення апатії - це просто відсутність почуттів.

Вони не заблоковані, і не те щоб не розпізнаються. Їх справді немає. Це, якщо можна так висловитися, ядерний варіант апатії, істинний. Її дефіцітарний варіант. Почуття можуть бути порушене в результаті психічного захворювання, просто не сформуватися при розвитку. Скажімо, при різних формах аутизму. Не дарма люди, які страждають психічними розладами часто знаходять у себе як би симптоми аутизму - там дійсно багато спільного. Уражаються в першу чергу емоції відповідають за соціальну компетентність, вміння відчути стан іншої людини, та й взагалі зрозуміти, як люди знаходять один з одним точки перетину.

У кілька інших варіантах ці дефіцити існують при патологіях характеру. Там не сформовані зовсім або недорозвинені вищі емоції, такі як здатність до любові, вдячності, співпереживання. Зв'язки з іншими людьми формальні, механістично. Світ людських відносин перетворюється тоді в пустельний і вихолощений, просочений ритуализованной іграми, головна мета яких заповнити порожнечу і хоч трохи розвіяти нудьгу. Все, що відбувається між людьми перетворюється в Пустозвонов фарс, безглузду показуху, щурячі перегони. Ні особистої причетності до того, що відбувається, все робиться формально, для галочки, тому що належить.

Працювати з дефіцитами дуже складно. Щоб виростити, проростити в собі почуття, які були стерті або зовсім завжди були відсутні, навчитися їх відчувати, потрібно колосальне душевне зусилля, причому систематичне, протягом тривалого часу. Це копітка, дуже витратна робота, яка триває роками. На таке вирішуються зазвичай від повної непереносимості того, що відбувається зараз. Зате результат цієї роботи, якщо вдається досягти успіху - як ніби сухе дерево зацвіло. Мені здається, це того варто. Втім, тут кожен вирішує за себе сам.

Не можу відчувати емоцій, що зі мною?

Останнім часом я помітив, що взагалі я втратив здатність відчувати що-небудь (

Наприклад, я не можу радіти більше. ні чого. не можу сумувати. я навіть страх втратив.

Ще до протилежної статі став майже равнодушен..меня більше нічого не гріє (((

Почуття гумору майже пропало, хоча раніше я був дуже емоційною людиною. я творча людина (принаймні був ним) і емоції для мене дуже важливі.

Пару тижнів тому я останній раз випробував дуже стресову ситуацію, про яку навіть згадувати не хочу, з тих пір ходжу, як камінь.

допоможіть мені порадою, як вилікуватися самому (по лікарях бігати не хочу)

а то навіть сексуальний потяг зійшов нанівець. (мені 20 років)

Описане вами стан є результат цієї самої стресової ситуації. Можу сказати однозначно- це тимчасовий стан. Здається, що у Вас емоційне спустошення. Наведу приклад зі свого життя: Коли ще вчилася в школі, в 11 класі, також були проблеми вдома, і я просто перестала відчувати почуття радості, щастя, веселощів. У мене були емоції, сміх, улибка- але все це було як би пограніченним станом, поверхневим. Мене це дуже турбувало. Так тривало близько 2 тижнів, але потім я поділилася зі своїм кращим другом, сказавши, що я хочу відчути РАДІСТЬ і до вечора він приніс мені маленький комочек- кошеня. Я почала відволікатися від почуття порожнечі, дбала і виховувала котика. І таке моє стан досить-таки швидко минуло. Це я до чого веду: не потрібно зациклюватися на цьому! Пам'ятайте завжди, що щоб з Вами не траплялося, є люди, яким Ви не байдужі! Не потрібно тримати в собі те, що з вами відбувається, поділіться своїми відчуттями, почуттями з дорогими вам людьми. Не потрібно заганяти себе в кут, ви не самотні. Я випускніца- практичний психолог, якщо буде необхідність, пишіть в лс. І ще, для відновлення вашого емоційного стану, можна попити пустирник.

Ось мені боляче чути таке, тому що це неправда.

У мене ніколи ні сім'ї нормальної не було, ні друзів. Лежав у лікарні - мені навіть повідомлення в мережі ніхто не написав (

Я творча людина, і цю здатність креативності я втратив.

Я не можу ні з ким поділитися цим. тому що немає тих, кому я довіряю, і я дуже замкнутий. навіть говорити часто важко буває.

За пустирник спасибі - візьму собі на замітку. до речі кіт мені теж допомагає 🙂 спасибо))) - 4 роки тому

У мене така ж ситуація, але свою проблему знаю, а побороти не можу. У двох словах - згорів на роботі, і завдяки кризі, є фінансові проблеми.

Сім'я для мене понад усе, і улюблені поки терплять, а на виробництві, здуру все на себе зав'язав, і розумію, що якщо піду, то фірма припинить існування (це не завищена самооцінка, а реальність. Я навіть конкурентів замкнув на себе, і тісно спілкуюся).

За інерцією, виробляти до кінця, і підприємство витягую, але тільки я знаю, як це все набридло. Емоцій немає. Є тільки будинок, робота і дорога. Швидко рішення прийняти не можу, з цього просто відпустив ситуацію з під контролю. Пливу за течією, і думаю по дорозі. Допомоги не прошу, сам впораюся.

Це депресія і апатія в життя. У мене таке було, теж після стресових ситуацій. У мене навіть субфебрильна температура на тлі апатії була постійна. Тривало понад 1 року.

Цей рік я провела у відсутності емоцій і радощів.

Допомогла поїздка на море, на Червоне море. Там я грілася на сонці, купалася і плавала з красивими рибками, багато їла і нічого не робила зі своїм хлопцем. Ще я пила звіробій та інші заспокійливі трави.

Якщо Ваша стресова ситуація пов'язана з горем, то почуття ніби скам'яніли якраз одна зі стадій бідкання. Тут допоможе, напевно, тільки час. В інших випадках треба пробувати. Кому-то допомагає активний відпочинок, трудотерапія), хтось швидше відновлюється в повній самоті і спокої. Краще, звичайно, проконсультуватися з фахівцем.

Це може тривати як 10 днів, так і 10 років. принаймні я так думаю (

а стресова ситуація була без горя - чисто сімейна проблема. - 4 роки тому

Таке буває пройде з часом, простіше піти до психотерапевта. Але поки насолоджуйтеся тим що можете не відчувати це робить вас практично не вразливою людиною а в нашому світі це великий плюс.

тобто як я розумію ви монотонно говорите?

ви можете записати свій голос і викласти в інтернет (мені) (наприклад прочитайте що або хвилин 5)?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

+ 21 = 22