Відрижка у дитини 2 роки

Чи потрібно панікувати: у дитини 3 років відрижка

Цілком нормальне явище - часта відрижка у немовлят: у дітей до року ще формується шлунково-кишковий тракт і відрижки, відрижки не носять критичний характер. У більш свідомому віці це явище перестає бути нормою і говорить про травних порушеннях і патологіях. Що може піти "не так", розберемося нижче.

У медичних довідниках це поняття відомо під словом "рефлюкс" - процес, коли шлункові гази або частина їжі повертається назад в стравохід. Це дуже не приємно і не правильно з точки зору фізіології (все, що потрапило в минуло по стравоходу, назад виходить не повинно).

Рефлюкс може мати одноразове прояв на увазі неправильного прийому їжі, однак може бути ознакою патології. Необхідно стежити за частотою відрижки, наявністю неприємного запаху, відчуттів, періодом виникнення. Якщо немає надії на свою пам'ять, то записуйте дослідження в блокнот.

Головною причиною відрижки є виникнення газу в порожнинах шлунка.

Головною причиною відрижки є виникнення газу в порожнинах шлунка, це може бути просто повітря з атмосфери, а може і утворюватися самим шлунком.

Газоутворення в верхніх відділах шлунково-кишкового тракту (ШКТ) виникає через:

 1. вживання в їжу продуктів з підвищеним газоутворенням: бобові, солодкі фрукти, капуста, редис, виноград, персики, газовані напої, жувальна гумка, занадто жирна, пряна, гостра їжа, шоколад, кондитерські вироби і дріжджова випічка. Всі ці продукти активно викликають бродіння в шлунку під час перетравлення.
 2. проковтування повітря разом з їжею. Зазвичай повітря, що потрапило в шлунково-кишковому тракті разом з їжею, не заважає процесу перетравлювання їжі. Він всмоктується в стінки тонкої кишки, а залишки, що ні всмокталися - виходять через задній прохід, товсту кишку. При правильному прийомі їжі повітря, що проковтнуло не викликає відрижки. В іншому випадку, порожнини шлунка намагаються випхати зайве повітря, щоб останній не заважав травленню.
 3. органи травлення виробляють газ (внутрішні порожнини шлунка). Коли в здоровий організм потрапляє їжа, на травлення йде 1/2 - 4 години (все залежить від виду продукту). У разі патологій і порушень шлунково-кишкового тракту їжа затримується довше звичайного і починає бродити, що призводить до утворення вуглеводнів, аміаку, сірководню. Цим газам нікуди вийти крім як в стравохід. Виникає відрижка в супроводі неприємного запаху, може виникати здуття живота, тяжкість і больові відчуття.

Їсти потрібно спокійно, ретельно пережовуючи їжу закритим ротом, щоб в шлунок не потрапляло багато повітря. Інакше, коли накопичився газ прагне вийти тим же шляхом, що і потрапив в організм, то з собою "прихоплює" весь вміст шлунка - їжу і шлунковий сік.

При періодичних повторах рефлюксу у дитини, які супроводжуються присмаком гнилі, тухлих яєць, гіркоти тощо, варто перевірити шлунково-кишкового тракту на наявність патологій або захворювань (ерозивно-виразковий езофагіт, патологія Барретта).

Дані ознаки говорять, що стінки шлунка постійно схильні до дії кислоти, що призводить до ерозії стінок стравоходу.

З яких причин в організм потрапляє зайве повітря

Переїдання може спровокувати відрижку.

Батьки часто стикаються з проблемою годування дитини: спочатку він їсти не хоче, а потім змітає все, що є в тарілці в два укусу.

Крім зайвого повітря шлунку складно переварити погано пережовану їжу і як наслідок - відрижка. Так само спровокувати рефлюкс може:

 • активна бесіда під час прийому їжі;
 • активні дії під час їжі і відразу після прийому їжі - гра, стрибки, біганина, плавання, інше;
 • швидке поглинання їжі на ходу, перекус;
 • занадто тугий одяг і передавлювання шлунка (незручне положення тіла під час їжі);
 • нервова атмосфера і стрес;
 • погане поєднання продуктів (приклад, після м'яса давати солодкі фрукти);
 • переїдання;
 • отруєння нікотином (в разі курця в будинку, у дитини може неправильно сформуватися внутрішні стінки шлунка, ослабнуть зв'язки, що призведе до хронічної відрижці).

Хвороби, при яких виникає відрижка. У список захворювань, які провокують відрижку, входять:

Якщо ви помітили частий рефлюкс у дитини, обстежте його на наявність даних захворювань, істинний діагноз вам сказати може тільки лікар.

Крім відрижки захворювання несуть купу симптомів: біль, нудота, втома, розлад шлунка та інше.

Детальна інформація про рефлюксной хвороби - в тематичному відео:

Допомогти дитині з відрижкою може круговий масаж живота.

Якщо у дитини час від часу буває рефлюкс і він не залежить від прийому їжі, то переживати не варто, можливо, дитина швидко, збуджено їв або перенервував.

У таких одиничних випадках дитині потрібно забезпечити вертикальне положення і заспокоїти, що зараз все пройде. Не укладайте дитини, це може спровокувати відрижку. Погладьте дитину по спині, зробіть круговий масаж животика.

Якщо відрижка стала "товаришем" при поглинанні їжі, перегляньте меню і раціон дитини, уточніть, що він їсть в школі, саду, обмежите або виключіть споживання продуктів в підвищеним газоутворенням. Відрижка - не хвороба, а лише симптом чогось більш неприємного. Сходіть до гастроентеролога, обстежте шлунок, можливо, вам необхідно лікування і прийом відповідних ліків.

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити нам.

Розкажіть друзям! Розкажіть про цю статтю своїм друзям в улюбленої соціальної мережі за допомогою соціальних кнопок. Дякуємо!

Слідкуйте за оновленнями сайту в соціальних мережах!

Відрижка у дитини: причини і методи позбавлення

Прояви природних фізіологічних процесів у дітей, наприклад, мимовільний вихід повітря через рот після їжі, можуть не на жарт налякати батьків, особливо недосвідчених. Тому необхідно не тільки знати, як допомогти дитині, але і розуміти, коли подібне явище вважається «нормою», а в яких випадках може стати передвісником патології.

Причини відрижки у дітей різних років

Причини відрижки можуть бути різними і, звичайно, знаходяться в прямій залежності від того, скільки дитині років, і коли це відбувається: після їжі або без неї. У випадку з немовлям - це цілком нормальна реакція організму, адже заковтування повітря є фізіологічний механізм, який регулює внутрішньошлункової тиск, запобігаючи надмірні коліки і здуття. У більш дорослому віці надмірне газоутворення відбуватися не повинно, тому основними причинами явища у дітей старше півтора років є наступні фактори:

 • Ведення активної розмови під час прийняття їжі, надмірна жестикуляція і переміщення тіла, їжа «на ходу» і в надлишку, без ретельного і рівномірного пережовування
 • Неправильне поєднання продуктів, наприклад, вживання великої кількості фруктів після тваринних жирів
 • Носіння занадто обтягує, тугий одягу
 • Несприятлива психологічна обстановка в будинку
 • Активні розваги безпосередньо після їжі або навпаки, проведення часу за принципом: «Після смачного обіду краще поспати»
 • Пасивне куріння, коли дитина стає постійним поглиначем нікотину.

Відрижка у дитини може також стати свідченням певних патологій:

 • Надмірної збудливості нервової системи, зайвого емоційного сплеску
 • Хвороб дихальних органів
 • Запалення носових пазух, збільшення мигдаликів, тонзилітів і ринітів
 • Захворювань шлунково-кишкового тракту, ротової порожнини і ЛОР-органів
 • Порушень роботи печінки і жовчовивідних шляхів
 • Вродженого дефекту кардії - м'язи між шлунком і стравоходом.

Що значить, якщо відрижка з'являється не тільки після їжі

Занадто часта відрижка у дитини, що виникає незалежно від прийому їжі і практично без запаху може стати показником неправильного режиму харчування, занадто частого вживання газованої води і коктейлів, жуйок і морозива, занадто жирних, гострих і пряних страв, гарячого і холодного пиття. Подібним чином організм, незалежно від того, скільки років дитині, реагує на похибки дієти, неправильну організацію прийняття їжі, аерофагію.

Отригіваніе спостерігається не тільки при проблемах з харчовим сфинктером, моторикою і тонусом шлунка, але і при серцево-судинних захворюваннях, звуженні стравоходу, патологіях підшлункової, гастроезофагіальном рефлюксі. Кисла, згодом з тухлим післясмаком, втратою апетиту і печією відрижка вказує на гастрит або виразку, гірка - травми і захворювання черевної порожнини, ацетоновая - свідчить про ускладнення цукрового діабету.

Чим більше років малюкові, тим більше занепокоєння вселяють фізіологічні прояви за столом або після їди, тому якщо відрижка часта, має постійний / повторюваний характер, необхідно вживати певних заходів. В першу чергу:

 • Організувати схему правильного харчування по годинах, стежити за тим, щоб дитина нормально спав вдень і вночі, проводив достатньо часу на свіжому повітрі, не переїдати, брав їжу часто і невеликими порціями, ретельно їх пережовуючи і не відволікаючись на сторонні явища і події
 • Відмовитися від шкідливих дитячих звичок - надмірного вживання коли, коктейлів, жувальних гумок і фастфуду
 • Стежити за атмосферою і обстановкою в сім'ї
 • Безпосередньо при проявах подібного стану забезпечити вертикальне положення, а не укладати на ліжко.

У разі, якщо вжиті заходи не принесли помітних результатів, необхідно звернутися до фахівців для проведення обстеження з метою встановлення причин захворювання або можливих патологій травного тракту. Тільки за допомогою медичного лікування можна усунути витоки цього неприємного явища.

Якщо часто виникає відрижка у дитини після їжі

Відрижка у дитини може бути як фізіологічним, так і патологічним процесом. У малюків до року цей процес є нормою, тому не повинен викликати занепокоєння батьків. У дітей старшого віку відрижка виникає через наступних факторів:

 • розмова під час прийому їжі;
 • сильне переїдання;
 • незбалансоване харчування;
 • рухливі ігри після їжі;
 • нікотинове отруєння (відбувається, якщо в сім'ї є курець);
 • напружена атмосфера під час прийому їжі.

Звичайно, відрижка у дитини не завжди має фізіологічний характер, іноді вона може бути спровокована серйозними патологічними захворюваннями:

Як правило, такі хвороби супроводжуються нудотою, болем шлунка, розладом кишечника і здуттям живота. Тому якщо присутні такі симптоми, слід звернутися до фахівця.

Відрижка не є серйозним приводом для занепокоєння, якщо не супроводжується іншими проявами, пов'язаними з хворобами. Іноді відрижка може викликати дискомфорт у дитини, в цьому випадку слід уникати фізіологічних факторів, які впливають на її появу. Це допоможе зменшити її частоту, а через деякий час вона зовсім перестане турбувати малюка.

Кожна молода мама турбується про своє чадо, тому звертає увагу на все, що з ним відбувається. Відрижка у дитини - перше, що може налякати молоду маму, адже з таким проявом можна зіткнутися з перших днів життя карапуза. Сама по собі відрижка у новонародженого є нормальним явищем, яке відбувається після їжі. Це трапляється через слабкої нервової системи і особливості будови травлення малюка (їжа повертається назовні). Найчастіше молоді матусі бояться, що карапуз голодний, і годують його все частіше. Таке перегодовування дитини викликає зворотний процес - зайва їжа виштовхується назовні.

У деяких діток отригіваніе викликає нездужання і сльози, такий стан пов'язано з закиданням шлункового соку в стравохід. Усунути повністю такий процес не завжди можливо, але потрібно спробувати хоча б йому запобігти. У цьому допоможе графік годування малюка. Найкраще годувати карапуза часто і рівномірними порціями.

Виходячи з усього цього, можна зробити висновок, що відрижка у новонародженого є звичайним процесом в його розвитку. Тому не слід відразу ж бити тривогу, зіткнувшись з такою проблемою.

На жаль, тільки у діток до року таке явище може вважатися цілком нормальним. Після року часта відрижка у дітей, перш за все, трапляться через незбалансованого харчування або захворювання органів шлунково-кишкового тракту. Звичайно, найбільш небезпечною є відрижка, викликана захворюваннями. Для того щоб визначити, з чим саме пов'язана часта відрижка, слід розібратися з її проявами.

Якщо у дитини відбувається часта відрижка повітрям, що не має специфічних запахів з шлунка, такий стан говорить про можливе захворювання, такому як пневматоз шлунка. Це трапляється в результаті проникнення повітря в шлунок, а після чого його порожнього відрижки. Такий стан може говорить і про захворювання ротової порожнини або порушеннях носового дихання. Однак якщо такий стан не викликає у малюка неприємних відчуттів, при цьому не має неприємного запаху, воно може носити невротичний походження і називатися аерографією. Цей синдром вимагає термінової медичної допомоги, тому що є патологічним.

Відрижка, яка має запах тухлих яєць, часто відбувається через розкладання білків, що сопровождется різними хімічними реакціями. Такий запах є частим симптомом таких захворювань:

 • порушення мікрофлори кишечника;
 • злоякісні утворення в шлунково-кишковому тракті;
 • запальні процеси в шлунку;
 • гастрит.

Якщо відрижка «тухлими яйцями» відбулася відразу після їжі, найчастіше вона вказує на високий вміст сірковмісних продуктів в шлунку, таких як зелень, овочі і білкові продукти. Такий розлад дуже часто супроводжується сильним проносом і виникає через порушеного балансу мікрофлори кишечника. У немовлят теж досить часто може відбуватися таке нездужання, воно пов'язане, перш за все, з незрілістю внутрішніх органів малюка. І може супроводжуватися болем, нудотою або рідким стільцем.

Кисла відрижка у малюка може вказувати на багато небезпечні захворювання, тому вимагає діагностики. Коли такий процес відбувається відразу після їжі, він свідчить про неповне закриття клапана, який відокремлює ШКТ від стравоходу. Відрижка буває і через 30 хвилин після прийому їжі, що вказує на недостатню кількість ферментів, що призводить до процесу бродіння в шлунку. А якщо кисле відрижка відбувається через 2 години, то швидше за все це стан пов'язаний з гастритом. Щоб дізнатися точний діагноз, необхідно провести повну діагностику.

Відрижці властиво мати і небезпечний характер, особливо при поєднанні разом з іншими симптомами, які вказують на певну хворобу. Такі небезпечні стану організму малюка зазвичай можуть бути викликані ускладненнями серйозних захворювань.

Серед них можна визначити відрижку, що супроводжується сильною блювотою і підвищеною температурою тіла. Відрижка і блювота є патологічними симптомами, які вимагають термінової медичної допомоги. Прояв відрижки зі блювотою може бути пов'язано з виразковою хворобою, тому потребує термінової діагностики. Іноді блювота супроводжується кислим запахом, що вказувати на освіту спаечних і рубцевих процесів в шлунку малюка.

Відрижка, яка проявляється у дитини разом з температурою, перш за все, вказує на патологічні процеси в організмі. Якщо таке нездужання супроводжується поносом і сильною нудотою, воно може говорити про отруєння або інфекції в організмі. Ці стани дуже небезпечні для дитини і вимагають термінового медичного втручання. Тому, виявивши у дитини відрижку з температурою або блювотою, слід викликати лікаря, який після діагностики призначить правильне медикаментозне лікування, щоб поліпшити загальний стан малюка.

Чому відбувається відрижка у дитини 3 років? Таке питання можна часто почути від дбайливих батьків. І не дарма, адже вона може сигналізувати про різні захворювання. Якщо для немовляти відрижка є нормою, то в три роки такий стан може вказувати на захворювання шлунково-кишкового тракту, особливо коли дитина погано себе почуває. Звичайно, існує ймовірність, що відрижка після їжі спровокована іншими факторами, до яких відносяться:

 • підвищене виділення слини;
 • розмова за обідом;
 • хронічний нежить;
 • ураження ЛОР-органів;
 • збільшені мигдалики.

Відрижка у дитини після їжі може носити і фізіологічний характер, тому якщо вона відбувається не так часто, необхідно виключити фізіологічні чинники виникнення, і вона припиниться зовсім. Ну, а якщо вона відбувається часто і супроводжується симптомами, то необхідно звернутися до гастроентеролога, який проведе діагностику і на її підставі призначить лікування, враховуючи вік дитини.

Ні в якому разі не можна лікувати малюка самостійно без консультації лікаря, тим більше за допомогою народних методів і лікарських засобів.

Адже такі дії можуть призвести до негативних наслідків для малюка, які погіршать перебіг хвороби.

У всіх дітей лікування відрижки починається з діагностики, яка допомагає визначити причини такого нездужання. При цьому діткам незалежно від діагнозу призначають дієту. Таке дієтичне харчування має на увазі виключення шкідливих продуктів і газованих напоїв, при цьому порції повинні бути досить маленькими.

Коли проведено діагностування і визначена причина цього стану, лікування проводиться виходячи з рекомендацій лікаря. Якщо процес відрижки був викликаний захворюванням шлунково-кишкового тракту, то лікар-гастроентеролог запропонує курс лікування, завдяки якому стан дитини поліпшиться за короткі терміни.

При відсутності серйозних патологій лікар дасть необхідні рекомендації, які допоможуть дитині уникати цього стану. Ну і, звичайно, не варто забувати про заходи профілактики цього нездужання у дитини, серед яких:

 • ретельне пережовування їжі;
 • прогулянка на свіжому повітрі перед їжею;
 • відмова від вживання продуктів, які містять повітря (газовані напої, коктейлі);
 • вживання корисної їжі;
 • спокійна атмосфера при прийомі їжі.

При правильній профілактиці відрижка у дитини буде рідше з'являтися. При цьому дотримуватися цих правил необхідно всією сім'єю, щоб дитина відчувала підтримку. Це допоможе дитині впоратися з проблемою і вести здоровий спосіб життя. І головне, що за допомогою виконання таких простих профілактичних методів і рекомендацій лікаря відрижка зовсім скоро перестане турбувати малюка.

 • Які причини постійної відрижки повітрям і кома в горлі

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

2 + 4 =