Відрижка і нудота причини

Причини і що робити при відрижці повітрям і нудоті

Як правило, нудота не виникає на порожньому місці. Прояв неприємних відчуттів тісно пов'язане з діяльністю ЦНС. Відрижка в поєднанні з нудотою може стати знаком серйозних патологічних змін. Розуміння їх причин і наслідків дуже важливо і часом дозволяє врятувати життя людини.

Нудота - характерне відчуття нудоти - виникає через активації особливого блювотного центру мозку (так званої таламической області) нервовими імпульсами, які можуть виходити з будь-якого відділу шлунково-кишкового тракту.

Неприємні відчуття у вигляді блювотних позивів супроводжуються інтенсивним потовиділенням і прискоренням серцевого ритму: таким чином наш організм подає своєрідний сигнал лиха. Нудота є захисним інструментом організму, сприяє його самоочищення і зниження енергетичних витрат на перетравлення їжі при патологічних станах.

Природа відрижки - вихід газів зі шлунка в стравохід і далі в порожнину рота. При закритій гортані часто відбувається проковтування повітря, в основному під час квапливої ​​їжі. За допомогою відрижки він мимовільно виходить із стравоходу або шлунка.

У патологічних умовах внаслідок бродіння і розпаду харчової маси в шлунку починається газоутворення, в його порожнини накопичуються метан і сірководень. При вдиху діафрагма опускається, і напружені черевні м'язи і шлунка рефлекторно видавлюють ці гази назовні.

Відрижка є яскравою ознакою ослаблення НСС, своєрідних «вхідних воріт» шлунка, які втратили свою запірну функцію. У певний момент тиск шлункових газів долає тонус цього клапана. Вихід шлункових газів називається газовим рефлюксом, а сама відрижка - газовим рефлюкатом.

Відрижка - провісник рефлюксної хвороби. Коли м'язове зусилля сфінктера буде недостатнім для стримування, за газовим рефлюкатом може послідувати рідкий. Якщо не вживати ніяких заходів, то розвиток ГЕРБ (ГЕРХ) стає лише питанням часу.

Самим явним і неприємним (але не єдиним) симптомом ГЕРХ є печія, що виникає при контакті слизової стравоходу з шлунковим соком, просочені харчову кашку. Регулярне затікання їжі (рідкого рефлюката) назад в стравохід викликає опіки його поверхні, не розрахованої на таке сусідство.

Безрадісні перспективи ГЕРБ такі:

 • ерозивні ураження стінок - від езофагіту до виразкової хвороби;
 • деформації і розриви стравохідної стінки;
 • рубці і потовщення стравохідних стінок аж до розвитку повної непрохідності стравоходу, в тому числі що носять злоякісний характер (стравохід Барретта);
 • так званий шлунковий кашель.

Печія - сигнал того, що стінки стравоходу вже вражені, а захисна слиз, що покриває їх в нормальних умовах, відсутня.

Причинами застійних явищ шлунка, викликають відрижку, є:

 • зниження перистальтичні активності шлунка;
 • дефекти стравохідних стінок;
 • вегетативні порушення, які неминуче відбиваються на складній функції всього шлунково-кишкового тракту;
 • будь-які відхилення кислотності від фізіологічної норми;
 • слабкість запірних шлункових клапанів;
 • похибки харчування;
 • дисфункція кишечника будь-якої етіології.

Швидкість евакуації їжі залежить від щільності змикання його нижнього клапана, що носить образну назву воротар. Його тонус безпосередньо пов'язаний з кислотністю шлункового вмісту. Висока кислотність «замикає» воротар, сигналізуючи про те, що процес травлення в шлунку ще не закінчено. В умовах фізіологічної норми у міру просочення їжі кислим секретом його концентрація в шлунку істотно знижується, клапан розтискається і їжа надходить в дванадцятипалу кишку для подальшої переробки.

Аномальне зниження кислотності, послаблюючи воротар, викликає перевантаження дванадцятипалої кишки, її секрету виявляється недостатньо надійшла в надмірному обсязі їжі. Це призводить до застою і розкладання їжі, запальним процесам слизових оболонок. Ослаблений воротар не в змозі утримувати вміст тонкого кишечника: виникає зворотний струм їжі, жовчі і дуоденального соку, додають відрижці гіркий присмак.

Аномальне підвищення кислотності «утримує» в шлунку харчову масу, викликаючи спочатку його посилену перистальтику і навіть розширення, а потім атонию - різке ослаблення шлункової мускулатури. Сторож стає головною перешкодою в подальшому русі харчової грудки.

Часто причиною атонії стає опущення шлунка. Воно також різко уповільнює просування шлункового вмісту уздовж шлунково-кишкового тракту: харчова маса піддається гнильного розпаду і викликає важке отруєння, найяскравішим симптомом якого виступає нудота. Крім того, розширений шлунок тисне на нервові сплетення черевної порожнини, регулюючі функції всього шлунково-кишкового тракту.

Тактика лікування виробляється на основі повної всебічного обстеження і наявності супутніх симптомів (печії, кашлю, болів певної локалізації. Лихоманки). Діагностичні заходи включають:

 • встановлення типу кислотності шлункового секрету;
 • оцінку стану слизових оболонок верхнього відділу шлунково-кишкового тракту, дванадцятипалої кишки, тонусу стравохідногосфінктера;
 • встановлення можливих захворювань, які взяли хронічний характер (проводять УЗД підшлункової залози і жовчовивідних шляхів), грижі стравохідного отвору діафрагми;
 • аналіз харчової поведінки і способу життя пацієнта;
 • клінічні дослідження крові та сечі.

У більшості випадків проводиться медикаментозна терапія, спрямована на зниження частоти рефлюксов. Залежно від стану слизових призначаються препарати, що знижують кислотність в шлунку і відновлюють перистальтику верхніх відділів травного тракту.

Важливо! Неефективність препаратів по зниженню секреції іноді пояснюється різким зниженням імунітету і розвитком на цьому грунті еозинофільного езофагіту - запалення стравоходу, що має алергічну природу.

У разі, якщо консервативні методи лікування не приносять результату, а ситуація загрожує ускладненнями, застосовують радикальні методи лікування у вигляді фундопликации шлунка, усунення грижі або бужування стравоходу (за показаннями).

Визначити конкретну причину нудоти допомагають супутні симптоми:

 • гнильний запах з рота, очевидний зв'язок нудоти з їжею найімовірніше свідчать про розвиток виразкової хвороби або гастриту;
 • регулярна смердюча відрижка, періодичні болі в животі невизначеної локалізації, зниження апетиту і невиражені напади нудоти - явна ознака функціональної диспепсії;
 • періодична тупий біль у правій руці, особливо після смаженої або жирної їжі, гіркий смак у роті, що викликає нудоту і неприйняття їжі, говорять про проблеми жовчовивідних шляхів;
 • болю в лівому боці або в районі пупка, порушення стільця, збочення смаку їжі, викликають нудоту, часто супроводжують запальні процеси підшлункової залози;
 • загальна сильна слабкість, наростаюча нудота і нестримне блювання, проливний піт, зниження кров'яного тиску, блідість шкіри характерні для сильної інтоксикації - і харчової, і через розвитку ниркової або печінкової недостатності;
 • нудота, асоційована з запамороченням, двоїнням в очах, підвищенням температури може сигналізувати про серйозні порушення мозкового кровообігу, пов'язаних зі станом судин або інфекціями головного мозку.

Сильні напади нудоти можуть супроводжувати запалення апендикса.

Треба розуміти, що народні засоби не можуть позбавити від нудоти, викликаної серйозними хронічними захворюваннями, які вимагають тривалого системного лікування. Вони можуть лише тимчасово купірувати блювотні позиви, не усуваючи їх причини.

Шавлія і ромашка - прекрасні рослинні антисептики. Настої на їх основі володіють знезаражувальним дією і м'яко пригнічують діяльність патогенної флори в кишечнику, гальмують процеси гниття в шлунку. Суху сировину необхідно наполягати не менше 2 годин.

Регулярна відрижка - образливі явище. У поєднанні з нудотою вона повинна стати вагомим приводом переглянути свій раціон і стиль життя, знизити вагу, особливо якщо жирові відкладення зосереджені в районі живота.

Зверніть увагу! Будь-яка дієта повинна бути ретельно продумана. Харчування є найважливішою частиною терапії, часом - єдиною її частиною.

Порушення відтоку жовчі загрожують не тільки нудотою. Печінкову кольку ніколи не забуде той, хто її пережив хоч якось. А в разі закупорки жовчної протоки гірко може стати не тільки в роті.

Дивні відрижки з металевим присмаком можуть бути симптомом атрофічні зміни, які супроводжують розвиток злоякісних утворень, задовго до появи явних ознак виснаження, які пацієнт часто просто не хоче помічати, і болів.

Нормальне травлення - складний збалансований процес, в якому кожен орган виконує строго певну функцію подібно - образно кажучи - музикантові оркестру, ведучому свою партію. Нудота і відрижка - це дисонанс, причину якого слід встановити якомога швидше.

Поділитися з друзями:

Читайте ще, вам сподобається:

Перед застосуванням ліки і проведенням лікування необхідно ретельно вивчити інструкцію, а також проконсультуватися у свого лікуючого лікаря. Інформація на сайті надається виключно в ознайомлювальних цілях, тому не є керівництвом до самолікування.

Причини відрижки і нудоти

Проблеми, що виникають в роботі травної системи, можуть проявлятися різними симптомами. Якщо вони зустрічаються поодинці, наприклад, після їжі з'явилася відрижка повітрям, то це цілком нешкідливий симптом. Але в сукупності їх дії посилюються і свідчать про наявної патології. Якщо відрижка і нудота з'являються регулярно, слід звернутися до фахівців, щоб діагностувати наявну проблему і вчасно почати її лікування.

Причини появи цих симптомів у здорової людини

Нудота і відрижка повітрям можуть виникнути навіть у людини, що не має проблем з травною системою. Вони не повинні викликати побоювань, в разі якщо їх прояви поодинокі або викликані певними провокуючими факторами.

Відрижка є неконтрольований викид повітря з шлунка в ротову порожнину. Разом з повітрям можуть виділятися невеликі частинки їжі або шлункового соку, що призводить до появи печії або печіння. Це фізіологічне явище може виникнути і у здорової людини.

При відрижці повітрям причини можуть бути різні. Виділяються кілька провокуючих чинників, що пояснюють цей стан:

 • вживання певної їжі (молочних продуктів, грибів, редьки, квасолі) або напоїв (алкоголю, газованої води);
 • непереносимість одного з компонентів страви;
 • заковтування разом з їжею великої кількості повітря;
 • тривале жування жуйки;
 • в результаті переїдання тиск в шлунку збільшується, і частина повітря змушена пройти через стравохід в ротову порожнину;
 • виконання відразу після прийому їжі фізичних вправ або їзда по нерівній дорозі;
 • хронічний стрес або сильне емоційне напруження;
 • перегин шлунка або інші вроджені дефекти шлунково-кишкового тракту;
 • під час вагітності може з'являтися відрижка повітрям, так як зростає тиск матки на шлунок.

Щоб поліпшити самопочуття, досить позбутися наявних провокуючих чинників, після чого часта відрижка перестане турбувати.

Стан, коли виникає специфічне важке відчуття з позивами до блювоті, знайоме навіть людині, яка не має проблем у функціонуванні травної системи.

Нудоту можуть викликати такі несприятливі фактори:

 • міцний ранкову каву, випитий на порожній шлунок, може спровокувати нудоту з блювотним рефлексом;
 • регулярне переїдання;
 • неякісне або швидке пережовування їжі;
 • вживання в їжу прострочених продуктів;
 • смажена або жирна їжа;
 • рухова активність відразу після прийому їжі призводить до тиску на діафрагму і викликає блювотні позиви.

Під час токсикозу вагітну жінку можуть турбувати відрижка, нудота, блювота. Ці симптоми часто не пов'язані з прийомами їжі, а пояснюються гормональними або фізіологічними змінами в організмі.

Якщо стану, коли нудить після їжі, виникають регулярно, слід звернутися до лікаря, так як це може бути сигналом про серйозні захворювання. В такому випадку краще їхати до лікаря. Важливо визначити причини і лікування наявного недуги.

Причини, викликані хворобами травної системи

Після прийому їжі іноді може виникати відрижка повітрям, що є фізіологічною нормою.

Але якщо такий стан носить регулярний характер, то може йтися про серйозні порушення в роботі травної системи, до яких відносяться:

 • Хронічний гастрит, особливо у фазі загострення. Часто буває нудота з неприємним запахом, ниючі або тягнуть болі в області шлунка.

Постійна відрижка, часта нудота і позиви до блювоти в комплексі вказують на необхідність походу до гастроентеролога, який допоможе визначити, чому з'являються ці неприємні симптоми. Самолікування в такій ситуації може призвести до тяжких наслідків.

Причини, не пов'язані з хворобами шлунково-кишкового тракту

Іноді відрижка повітрям і нудота виступають в якості непрямих симптомів і не відносяться до патологій шлунково-кишкового тракту. наприклад:

 • Якщо через кілька годин після їжі відрижка тільки починає турбувати, то це перший сигнал про наявність інфекційного захворювання. Паралельно піднімається температура тіла, з'являється діарея.
 • Якщо вранці болить голова і нудить, то це може вказувати на різкі перепади показників артеріального тиску.
 • Стан, при якому з'являється бажання відригнути повітря незалежно від прийому їжі, може свідчити про психосоматичних порушеннях (до них відносяться різні фобії, неврози і депресії). Проблема проходить відразу після усунення провокуючих причин.
 • Проблеми в роботі щитовидної залози проявляються у вигляді нудоти з відрижкою, зниження апетиту і загальної млявості.

Якщо постійно нудить і виникає відрижка супроводжується неприємним запахом з рота, слід звернутися до лікаря. Він допоможе визначити причини відрижки і впоратися з наявною патологією. Лікування може йти тривалий час, і чим раніше почати терапію, тим ефективніше і швидше буде результат. Своєчасне звернення до фахівця допоможе уникнути важких ускладнень. Такі симптоми, як відрижка, нудота і часта блювота, ігнорувати не можна.

Причини частою відрижки повітрям без запаху або з кислим смаком. Що робити, якщо мучить відрижка незалежно від прийому їжі.

Причини болю в шлунку і частої відрижки повітрям. Що робити, яке лікування при відрижці і болях.

До даної статті ще немає коментарів. Залиште коментар першим.

Пропонуємо Вам пройти невеликий тест, який допоможе зрозуміти, наскільки Ви близькі до здорового способу життя.

© 2018 | Всі права захищені Копіювання матеріалів сайту дозволено тільки за наявності активного посилання на джерело.

Що робити, якщо мучить нудота і відрижка

Відрижка повітрям після їжі - це нормальне явище, яке відбувалося абсолютно з кожною людиною. Ще в дитинстві дитина в процесі годування заковтує невелика кількість повітря, який потім виходить назовні. У дорослому віці це явище нормально, якщо відбувається рідко і після певних продуктів, наприклад, газованих напоїв або жирної і важкої їжі. Але якщо відрижка супроводжується нудотою і вагою в шлунку варто звернутися до лікаря, особливо якщо дискомфортний стан періодично повторюється.

Навіть ті, хто не страждають захворюваннями шлунково-кишкового тракту, періодично стикаються з виходом газів з шлунка після їжі, який не супроводжується жодними неприємними відчуттями. Вихідні гази можуть нічим не пахнуть або мати запах їжі, яку людина перед цим з'їв.

Причини можуть бути наступними:

 • Їжа поспіхом і всухом'ятку;
 • Активний розмова під час їжі;
 • Емоційне перенапруження;
 • переїдання;
 • Часте жування жуйки;
 • Аерофагія, при якій людина заковтує більше повітря під час їжі, ніж необхідно для регуляції тиску в шлунку;

Більшість жінок скаржилися на такі симптоми, як печія, нудота, відрижка повітрям і дискомфорт при вагітності, але, якщо у пацієнтки не були помічені захворювання шлунково-кишкового тракту, ці неприємні явища пройдуть самостійно, оскільки вони викликані збільшенням матки під час вагітності, внаслідок чого внутрішні органи сильно стискаються, і кислота викидається в стравохід.

Вживання таких продуктів може викликати посилене газоутворення і подальшу відрижку повітрям:

 • міцну каву або чай;
 • газовані напої;
 • морозиво та молочні продукти;
 • жирна їжа;
 • страви з великою кількістю цибулі або часнику;
 • бобові, які також викликають сильний метеоризм.

Патологічні причини відрижки і нудоти

Якщо спостерігається постійна відрижка і нудота, супроводжувана неприємними відчуттями і болем в епігастрії або кишечника, то це привід серйозно задуматися про своє здоров'я.

Патологічні причини можуть бути наступними:

 • Гастрит в хронічній формі, під час загострення спостерігається біль в шлунку, нудота і відрижка повітрям з неприємним запахом, а також тяжкість і печія;
 • Виразкова хвороба;
 • Проблеми з боку жовчного міхура, основні симптоми яких - гіркота в роті, нудота і відрижка;
 • Гострий панкреатит, або запалення підшлункової залози, при якому виникає нудота і відрижка після їжі, часто закінчується блювотою;
 • Дуоденіт, що представляє собою запалення слизової оболонки дванадцятипалої кишки;
 • Гастро-езофагеальной рефлюксна хвороба, пов'язана з порушенням роботи м'язи, що закриває вхідний відділ шлунка, вміст якого закидається в стравохід. Для цього захворювання характерні печія, нудота, відрижка, тяжкість в шлунку, гази.
 • Рак, який спочатку проявляється, як звичайний гастрит, варто особливо ретельно обстежитися, якщо виникає часта відрижка з кислим або тухлим запахом, відчувається розпирання, потім знижується апетит, хворий швидко наїдається невеликою кількістю їжі.

Крім причин, пов'язаних з шлунково-кишковим трактом, нудота, метеоризм, відрижка повітрям і дискомфорт після їжі можуть бути пов'язані з наступними проблемами:

 • При порушеннях в кровообігу і роботі серцево-судинної системи виникає нудота, яка не залежить від їжі, задишка і болі в області грудини;
 • Зміна артеріального тиску характеризується запамороченням і нудотою в ранковий час;
 • Швидке схуднення, постійна втома, нудота після їжі можуть свідчити про проблеми з щитовидною залозою;
 • Інфекційне захворювання викликає нудоту, яка проявляється через годину-півтори після їжі, в роті відчувається гіркота.

Кислу відрижку викликають такі захворювання:

 • гастрит;
 • Виразкова хвороба;
 • Підвищена кислотність, при якій шлунковий сік більш концентрований, ніж потрібно;
 • Шлунковий рефлюкс, або викид вмісту травного органу в стравохід;
 • Онкологічне захворювання.

Гірка відрижка з'являється при:

 • Гастродуоденальному рефлюксі, який викликає потрапляння жовчі в шлунок;
 • Хронічному дуоденіт;
 • Травмах або пухлинах, які викликають здавлювання дванадцятипалої кишки;
 • вагітності;
 • Операціях з видаленням м'язів шлункового сфінктера;
 • Прийом міорелаксантів і препаратів, що знімають спазм.

Відрижка з запахом ацетону характерна для цукрового діабету.

При сильній блювоті на тлі захворювань шлунково-кишкового тракту зазвичай прописують препарати, що містять метоклопрамід, а також призначають ферменти і спеціальну дієту для пацієнта, спрямовану на зниження концентрації кислоти в шлунку. Якщо причиною такого стану стало отруєння, необхідно приймати ентеросорбенти і пити воду у великій кількості.

У тих випадках, коли патологію неможливо вилікувати за використанням медикаментозної терапії, необхідно оперативне втручання, наприклад, при апендициті або виразці шлунка.

Якщо причини дискомфорту криються в сторонніх захворюваннях, то в першу чергу терапія повинна впливати на першопричину, наприклад, при порушеннях в роботі серцево-судинної системи основний вплив має надаватися на судини або серце, при проблемах з щитовидною залозою повинна бути призначена гормональна терапія і так далі .

Якщо у людини немає порушень в роботі шлунково-кишкового тракту, то позбутися від відрижки повітрям після їжі допоможуть наступні поради:

 • Під час їжі не можна розмовляти і поспішати, потрібно ретельно пережовувати їжу;
 • Після їжі не слід займатися активною фізичною діяльністю;
 • Якщо деякі продукти - основна причина, по якій з'являється печія, метеоризм і тяжкість після їжі, то варто від них відмовитися. Особливо це стосується газованої води і пива;
 • Не можна переїдати, оскільки в такому випадку неприємні симптоми після їжі тільки посиляться;
 • Не варто вживати надто міцні і гарячі чай і каву;
 • З раціону краще прибрати жирні або занадто гострі страви, вони здатні спровокувати печію і тяжкість;
 • Ні в якому разі не вживати продукти з вийшли терміном придатності, це може стати причиною не тільки печії і нудоти, а й сильного отруєння.

У тому випадку, якщо людина і до цього дотримувався цих простих правил, але у нього спостерігається біль, неприємний присмак у роті, печія і інші неприємні симптоми без видимої на те причини, необхідно обов'язково звернутися до лікаря.

Тільки уважне ставлення до власного здоров'я допоможе позбутися від неприємних відчуттів в шлунку, які ні в якому разі не можна ігнорувати. Таке серйозне захворювання, як рак шлунка, на перших стадіях протікає практично безсимптомно і без болю, тому без регулярних обстежень помітити його дуже складно.

Важливо пам'ятати, що навіть така дрібниця, як відрижка і нудота, можуть свідчити про серйозні захворювання.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

1 + = 8