Отріт

артрит

Артрит (від лат. Arthritis - ломота в суглобах) - це загальне позначення всіх видів запальних процесів в суглобах, які виступають в ролі самостійних нозологічних форм або проявів системної патології. При прогресуючому захворюванні запалення поширюється на прилеглі тканини: синовіальну оболонку, бурсу, зв'язки, сухожилля, м'язи і кістки.

Причини артриту і фактори ризику

Причини розвитку запальних процесів в суглобах можуть бути найрізноманітнішими. Гостре запалення може бути викликано травмою, інфекцією, алергічною реакцією або попаданням токсичних речовин в суглобову порожнину при укусах змій, павуків і отруйних комах. Хронічна форма часто розвивається на тлі різних порушень в роботі внутрішніх органів і систем:

 • ендокринні розлади;
 • захворювання нервової системи;
 • аутоімунні, алергічні та атопические стану;
 • вроджені аномалії будови опорно-рухового апарату і родові травми - наприклад, дисплазія головки тазостегнового суглоба;
 • наявність в організмі персистирующих інфекційних вогнищ.

Виникнення реактивного артриту найчастіше пов'язують з ентеробактеріями, хламідіями і мікоплазмами. У разі ревматоїдного артриту першорядне значення має генетична схильність.

Серед статистично значущих чинників ризику розвитку артриту ВООЗ називає вік старше 65 років, надмірна вага, артеріальну гіпертензію, захворювання нирок і приналежність до жіночої статі: в силу різких змін гормонального фону в період менопаузи жінки хворіють частіше за чоловіків. У Росії запалення суглобів відзначається приблизно у 60% осіб пенсійного віку на тлі тенденції до збільшення захворюваності та зниження віку першої маніфестації захворювання. Діагностика нервово-артритического діатезу в дитинстві збільшує ймовірність виникнення артриту в зрілому віці.

Нерідко причиною артриту надається постійна мікротравма суглобових структур при професійних заняттях спортом і важкій фізичній праці, коли має місце інтенсивне навантаження на одні і ті ж групи м'язів. З іншого боку, малорухливий спосіб життя також сприяє розвитку запальних процесів в суглобах, особливо коли до гіподинамії домішується зловживання алкоголем, незбалансоване харчування і брак вітамінів в раціоні.

З огляду на різноманіття проявів артриту в клінічній практиці прийнято виділяти різні форми захворювання, які відрізняються специфікою клінічної картини і терапевтичних заходів. Залежно від характеру протікання розрізняють гострий і хронічний артрит, а за кількістю уражених суглобів диференціюють три форми захворювання:

 • моноартріт - запалення одного суглоба;
 • олігоартріт - запаленням порушено від двох до чотирьох суглобів;
 • поліартрит - запалення п'яти і більше суглобів.

Виходячи з переважаючого етіологічного фактора, розрізняють первинний артрит з незалежним патогенезом і вторинний артрит як наслідок фонового захворювання. До первинних форм відносять інфекційний, травматичний і ревматоїдний артрит, ювенільний ідіопатичний артрит, хвороба Стілла, а також запалення суглобів при остеоартрозі і спондиліті.

Вторинний артрит виникає на тлі ряду захворювань, з яких найбільш відомі дизентерія, туберкульоз, подагра, цукровий діабет, системний червоний вовчак, гонорея, бореліоз, псоріаз, пурпура, гепатит, гранулематоз, гемохроматоз, синдром Рейтера та інші. Запалення суглобів, розвинене після перенесення носоглоткових, кишкових і сечостатевих інфекцій, носить назву реактивного артриту.

В динаміці патологічного процесу при артриті виділяють чотири стадії:

 1. Клінічно хвороба не виявляє себе, однак на рентгенівських знімках суглобів присутні перші ознаки запалення. Іноді відчувається незначна скутість рухів і періодичні болі при фізичних навантаженнях.
 2. Прогресуючий запальний процес призводить до витончення тканин суглобових структур і ерозії головок кісток. В області уражених суглобів з'являються припухлості; часто спостерігаються локальне підвищення температури і почервоніння шкіри, рухи супроводжуються хрускотом.
 3. Поступове руйнування суглобових структур призводить до значної деформації суглобів, обмеження рухливості, постійного болю і часткової втрати функцій суглоба, які частково компенсуються напругою м'язів.
 4. Патологічні зміни суглобових тканин мають необоротний характер; хворий суглоб повністю знерухомлений. При ураженні колінних суглобів утворюються контрактури, в тазостегнових суглобах розвивається анкілоз - зрощення головок суглобових кісток внаслідок заповнення суглобової капсули замісної кісткової або фіброзної тканиною.

Симптоматика артриту залежить від стадії і форми захворювання. Загальні ознаки запалення суглобів неспецифічні: на ранніх стадіях патологічного процесу помірну біль і скутість в суглобах часто відносять на рахунок втоми, переохолодження і вікових змін. При запаленні деяких суглобів можуть з'явитися насторожуючі сигнали:

 • набряки ступень і підвищена стомлюваність при ходьбі при ураженні гомілковостопних суглобів;
 • «Симптом рукавичок» при запаленні суглобів кисті;
 • кульгавість і болю, що віддають в коліно, при артриті тазостегнового суглоба;
 • утруднений підйом і відведення кінцівки при ураженні плеча.

Більшість пацієнтів звертається до лікаря на II стадії захворювання. Постійний дискомфорт в області суглобів, поява чутливих припухлостей, викликаних надмірною продукцією синовіальної рідини, характерний хрускіт, еритема і набряклість проблемних ділянок - явні ознаки запалення. Вимушене положення тіла і кінцівок можуть вказувати на сильні м'язові спазми на тлі втрати рухливості суглобів.

Специфічні симптоми притаманні лише деяким формам захворювання. Для реактивного артриту характерно несиметричне запалення суглобів кінцівок на тлі лихоманки, головного болю і кон'юнктивіту. У деяких випадках додаються ознаки інфекції сечостатевих шляхів. Вальгусні деформації великих пальців рук і ніг дають підставу запідозрити подагричний артрит, а в разі псоріатичного артриту сильно деформуються і товщають суглоби кисті.

При ревматоїдному артриті суглоби уражаються симетрично, а в місцях згинів утворюються щільні вузлики. У період ремісії дискомфорт відчувається переважно вранці і практично зникає до другої половини дня. Загострення супроводжуються гарячковим станом, онімінням кінцівок, болем при вдиху, запаленням лімфовузлів і слинних залоз, світлобоязню і різзю в очах.

Особливості протікання артриту у дітей

Існують дві форми артриту, які діагностуються виключно в дитячому віці - ювенільний ідіопатичний артрит і ювенільний ревматоїдний артрит, або хвороба Стілла. Для обох захворювань характерно персистуючий перебіг і слабка відповідь на терапію, при хворобі Стілла крім суглобів часто вражаються внутрішні органи.

Також дітям властиво більш гострий перебіг інфекційного артриту в порівнянні з дорослими пацієнтами. Хворобливість і виражені деформації суглобів супроводжуються високою температурою і вираженою інтоксикацією організму - сильним головним і м'язовим болем, сплутаністю свідомості, нудотою і блювотою.

Хоча ознаки запалення суглобів добре помітні навіть неспеціалісту, точно визначити форму і стадію артриту, так само як і виробити правильну стратегію терапії, грунтуючись виключно на даних анамнезу і фізикального огляду, не представляється можливим.

При постановці попереднього діагнозу лікар звертає увагу на розмір, форму і чутливість і рухливість суглобів, колір і температуру шкірних покривів, тонус м'язів; проводить функціональні проби. Наступним етапом діагностичного пошуку повинні стати інструментальні методики, візуалізують характерні ознаки артриту:

 • потовщення і ущільнення прилеглих м'яких тканин;
 • кальцифікати;
 • тендиніти і тендосиновіти;
 • навколосуглобових остеопороз;
 • кистовидная просвітлення кісткової тканини;
 • шорсткості суглобових поверхонь;
 • кісткові ерозії;
 • звуження суглобової щілини;
 • остеофіти і т. д.

Проходження МРТ гарантує максимальну точність діагностики суглобових патологій за рахунок якісної візуалізації твердих і м'яких тканин. Рентгенографія і КТ суглоба в прямій, бічній і косій проекції дозволяють виявити зміни з боку кісткового апарату. Для оцінки стану хряща, сухожиль, зв'язок, м'язів і нервів додатково призначають УЗД великих суглобів. При пошкодженні колінного суглоба може знадобитися артроскопія з відбором синовіальної рідини і біоптату. З метою відстеження динаміки процесу за відсутності загострень може бути доцільна контрастна артрографія.

Лабораторна діагностика артриту передбачає проведення загального, біохімічного та імунологічного аналізу крові. Висока швидкість осідання еритроцитів і підвищена концентрація фібриногену підтверджує наявність запального процесу; збільшена кількість лейкоцитів - бактеріальну інфекцію. При еозинофілії висока ймовірність алергічної реакції. Виявлення в сироватці крові ревматоїдного фактора поряд з перевищенням допустимого рівня антитіл і циркулюючих імунних комплексів чітко вказує на ревматоїдний артрит. При подагричний артрит підвищуються показники сиаловой і сечової кислоти.

Вибір терапевтичної стратегії залежить від форми, етіології і стадії захворювання, локалізації запалення, а також віку, стану здоров'я та конструкційних особливостей пацієнта. Для купірування запального процесу і больового синдрому підбирають комплекс нестероїдних протизапальних засобів, міорелаксантів і знеболюючих препаратів в поєднанні з фізіотерапевтичними процедурами. Хороший ефект дають електрофорез і ультрафонофорез, Хілт-терапія, ампліпульс-терапія, магнітотерапія і СМТ-терапія (лікування синусоїдальні модульовані струмами).

Кортикостероїди в ревматологической практиці застосовують з великою обережністю, обмежуючись ін'єкціями в уражений суглоб при відсутності реакції на щадні методи лікування. У разі наявності інфекційного артриту призначаються курси антибіотиків або противірусних препаратів, а при ревматоїдному артриті - імуносупресори та імуномодулятори. При виникненні гнійних ускладнень щодня проводиться артроцентеза.

Лікувальна дієта при артриті передбачає відмову від висококалорійних продуктів, червоного м'яса і м'ясних субпродуктів, зернобобових, солі, спецій і спиртного. При ревматоїдному артриті слід також відмовитися від помідорів, картоплі, баклажанів та інших овочевих культур родини пасльонових, що містять соланін. У раціоні хворого повинні бути присутніми продукти, багаті клітковиною і вітамінами, а також джерела легкозасвоюваного білка - м'ясо птиці і кисломолочні продукти.

Для закріплення терапевтичного ефекту рекомендується масаж, заняття в групі ЛФК і курс бальнеотерапії в профільному санаторії. Звертатися до народних засобів і нетрадиційним методикам допустимо тільки після консультації з лікарем.

Ускладнення та можливі наслідки

Ранні ускладнення у вигляді панартрітов, флегмон і інших гнійних процесів розвиваються головним чином при інфекційному артриті. До пізніх ускладнень відносять контрактури, патологічні вивихи, остеомієліт, остеоліз, некроз кісткових тканин і генералізований сепсис. За відсутності адекватного лікування прогресуючий хронічний артрит може призвести до інвалідності: хворий втрачає здатність до самообслуговування і вільному пересуванню.

На ранніх стадіях гострий інфекційний артрит добре піддається лікуванню аж до повного відновлення функцій суглоба. Якщо розвиток запального процесу пов'язане з ендогенними факторами, домогтися одужання складніше, проте можливо уповільнити темпи прогресування захворювання, запобігти розвитку ускладнень і уникнути інвалідизації.

Профілактика артритів не представляє особливої ​​складності. Досить вести помірно активний спосіб життя, відмовитися від шкідливих звичок, дотримуватися збалансованого раціону і контролювати вагу. При інфекційних захворюваннях і травмах суглобів слід звертатися до лікаря, без сподівань на домашні засоби. Для запобігання загострень хронічного артриту важливо дотримуватися дієти, уникати переохолоджень, не піднімати важкі вантажі і проходити санаторно-курортне лікування за профілем як мінімум раз на два роки.

Відео з YouTube по темі статті:

Освіта: Ростовський державний медичний університет, спеціальність "Лікувальна справа".

Інформація є узагальненою і надається в ознайомлювальних цілях. При перших ознаках хвороби зверніться до лікаря. Самолікування небезпечно для здоров'я!

На ліки від алергії тільки в США витрачається більше 500 млн доларів на рік. Ви все ще вірите в те, що спосіб остаточно перемогти алергію буде знайдений?

Препарат від кашлю "терпінкод» є одним з лідерів продажів, зовсім не через своїх лікувальних властивостей.

Під час чхання наш організм повністю припиняє працювати. Навіть серце зупиняється.

У 5% пацієнтів антидепресант Кломіпрамін викликає оргазм.

Під час роботи наш мозок витрачає багато енергії, рівне лампочці потужністю в 10 Ватт. Так що образ лампочки над головою в момент виникнення цікавої думки не так уже й далекий від істини.

Стоматологи з'явилися відносно недавно. Ще в 19 столітті виривати хворі зуби входило в обов'язки звичайного перукаря.

Якщо посміхатися всього два рази в день - можна знизити кров'яний тиск і знизити ризик виникнення інфарктів і інсультів.

За статистикою, по понеділках ризик отримання травм спини збільшується на 25%, а ризик серцевого нападу - на 33%. Будьте обережні.

Більшість жінок здатне отримувати більше задоволення від споглядання свого красивого тіла в дзеркалі, ніж від сексу. Так що, жінки, прагнете до стрункості.

У чотирьох часточках темного шоколаду міститься близько двохсот калорій. Так що якщо не хочете поправитися, краще не їсти більше двох часточок в добу.

Згідно з дослідженнями ВООЗ щоденний півгодинна розмова по мобільному телефону збільшує ймовірність розвитку пухлини мозку на 40%.

Впавши з осла, ви з більшою ймовірністю звернете собі шию, ніж впавши з коня. Тільки не намагайтеся спростувати це твердження.

У Великобританії є закон, згідно з яким хірург може відмовитися робити пацієнту операцію, якщо він курить або має надлишкову вагу. Людина повинна відмовитися від шкідливих звичок, і тоді, можливо, йому не потрібно оперативне втручання.

Робота, яка людині не до душі, набагато шкідливіше для його психіки, ніж відсутність роботи взагалі.

Люди, які звикли регулярно снідати, набагато рідше страждають ожирінням.

Як вам уже відомо, традиційні методи боротьби з сечокам'яною хворобою (зокрема, літотрипсія) мають безліч побічних ефектів, а деякими пацієнтами п.

артрит

Що таке артрит: загальні відомості про хвороби

Артрит - загальна назва для запальних захворювань суглобів. Захворювання є широко поширеним, причому з часом рівень захворюваності зростає. У країнах Африки і Азії артрит розповсюджений не так широко, як в країнах Європи і Північної Америки.

Артрит: причини і фактори розвитку

Причини артриту можуть бути найрізноманітніші. Найчастіше мова йде про інфекційні процеси, алергічних реакціях, порушеннях в роботі імунної системи, психічних травмах. Однією з причин артриту є і природне зношування суглобів.

Провокуючими факторами в розвитку артриту можуть виступати погані умови навколишнього середовища, незбалансоване харчування, малорухливий спосіб життя, надмірна вага і генетична схильність. Деякі види так званого «профессіонального9raquo; артриту розвиваються внаслідок багаторічних навантажень на одні і ті ж групи м'язів і суглобів опорно-рухового апарату.

А тепер давайте більш детально розглянемо основні причини розвитку артритів:

 • Інфекційні захворювання. При попаданні бактерій, вірусів і грибків в організмі запускається природна захисна реакція. Однак збої в роботі імунітету призводять до того, що імунні клітини знищують не тільки патогенних мікроорганізмів, але і ушкоджують власні клітини, зокрема, клітини суглобів.
 • Травми суглобів, які призводять до розвитку хронічного запального процесу в суглобі.
 • Надлишкова маса тіла, при якій на суглоби виявляється зайве навантаження.
 • Вроджені травми суглобів (наприклад, вроджений вивих стегна).
 • Порушення в роботі ендокринної системи. Зокрема, розвитку артриту сприяють гормональні порушення в період менопаузи у жінок.
 • Спадкова схильність.
 • Деякі захворювання, наприклад, туберкульоз, дизентерія, гонорея, подагра та інші.
 • Надмірне вживання спиртних напоїв.
 • Вплив біологічних отрут комах.
 • Недостатнє надходження в організм поживних речовин.

Види захворювання: класифікація артриту

Залежно від причин виділяють інфекційні, дистрофічні, травматичні артрити, а також артрити, пов'язані з іншими захворюваннями. Залежно від кількості уражених суглобів виділяють моноартріт (при ураженні одного суглоба) і поліартрит - запалення відразу декількох суглобів.

За перебігом артрит буває гострим і хронічним. Гострий артрит виникає раптово і супроводжується сильними больовими відчуттями в суглобах і підвищенням температури тіла. Для хронічного артриту характерно повільний плин і поступове прогресуванню. У ряді випадків гострий артрит переходить в хронічну форму.

Залежно від причин виникнення виділяють наступні види артритів:

 • інфекційний артрит. Цей різновид захворювання розвивається на тлі інфекційного процесу, через що в організмі розвивається запалення. Розрізняють первинну і вторинну форму інфекційного артриту. У першому випадку причиною захворювання стає рана, через яку в організм потрапляє інфекція. Що стосується вторинного інфекційного артриту, то причиною його розвитку є потрапляння інфекції з крові або прилеглих органів. Наприклад, до такого виду інфекційного артриту можна віднести гонорейний артрит, туберкульозний, гонококовий, дизентерійний, хламідійний, вірусний та інші.
 • Ревматоїдний артрит. Це інфекційно-алергічна форма артриту. При ревматоїдному артриті спостерігається хронічне запалення суглобів кінцівок. При загостреннях у хворого виникають складнощі навіть при виконанні незначного фізичного роботи. Як правило, ревматоїдний артрит розвивається у осіб середнього і літнього віку.
 • Подагричний артрит. Артрит, викликаний подагрою, розвивається в результаті відкладення солей сечової кислоти, яка збирається в порожнинах суглобів. Надлишки сечовий кислоти не виводяться з сечею і не розчиняються в крові. Згодом відбувається кристалізація сечової кислоти, яка накопичується в суглобах, що і призводить до запального процесу.
 • Ювенальний ревматоїдний артрит. Інша назва цієї патології - хвороба Стілла. Це захворювання зустрічається у дітей до 16 років. Причина ювенального артриту досі залишається невідомою. Хвороба носить хронічний і постійно прогресуючий характер. У важких випадках ювенальний артрит супроводжується і ураженням внутрішніх органів, що призводить до інвалідизації дитини.
 • Артрит, викликаний травмою. Травматичний артрит може розвинутися через довгий час після травми суглоба. Природно, після удару і інший травми в області суглоба з'явитися припухлість і почервоніння. Усе це пройде з часом, і можна вважати, що проблема вирішена. Однак ця травма може дати про себе знати через кілька років і навіть десятиліть! Суглоб може почати хворіти, при цьому буде відбуватися поступове руйнування кісток. Тому будьте гранично обережні, бережіть свої суглоби і намагайтеся не отримувати травм.
 • Остеоартрит. Дана форма артриту (як і багато інших) носить виражений дегенеративний характер. При остеоартриті поступово руйнується хрящова тканина, що призводить до больових відчуттів. При остеоартриті змінюється форма суглоба і виникають кісткові нарости. При цьому самостійне відновлення кісток і хрящів суглоба неможливо.
 • Ревматизм суглобів. Це хронічне захворювання, при якому відзначається запалення сполучних тканин. Переважно при ревматизмі уражаються тканини суглобів і серця.
 • Артроз. Це досить поширена форма артриту. У порівнянні з ревматоїдним артритом, симптоми артрозу виражені не так сильно. За допомогою медикаментозних засобів цей вид артриту досить добре піддається симптоматичному лікуванню.

Симптоми артриту: як виявляється захворювання

Симптоматика артриту однотипна. Хворий відчуває біль і скутість в ураженому суглобі. Можлива наявність припухлості в області хворого суглоба, обмеження його рух і місцеве підвищення температури. У ряді випадків артрит супроводжується змінами клінічних та лабораторних показників: поява лихоманки, слабкість, підвищений рівень ШОЕ, лейкоцитоз.

Наявність неприємних відчуттів і болю в суглобах є приводом для звернення до лікаря. Помірне фізичне навантаження, спеціальні вправи при артриті і контроль ваги допоможуть полегшити стан хворого.

Хворому слід неухильно дотримуватися всіх рекомендацій лікаря, в тому числі і щодо режиму харчування.

Діагностика артритів включає в себе збір анамнезу, зовнішній огляд пацієнта на наявність характерних ознак запального процесу в суглобах, а також проведення лабораторних та інструментальних методів дослідження. Аналіз крові і суглобової рідини дозволяє виявити наявність запального процесу, а рентгенографические дослідження виявляють характерні ознаки запалення суглобів. В діагностиці артритів також застосовується комп'ютерна та магнітно-резонансна томографії та ультразвукове дослідження. Останнім часом стала застосовуватися і артроскопія, що дозволяє зробити ретельний огляд суглобової порожнини, а також провести забір синовіальної рідини для проведення подальших лабораторних аналізів.

Лікування артриту повинно бути комплексним і включати в себе як медикаментозну терапію, так і корекцію способу життя, фізіотерапію і санаторно-курортне лікування. В якості основних медикаментозних засобів при лікуванні артриту виступають нестероїдні протизапальні препарати (найз, нурофен, німесулід, ібупрофен, мелоксикам та ін). Для усунення запальних процесів в найбільш уражених суглобах застосовуються кортикостероїдні і глюкокортикоїдних препаратів (дипроспан). При відсутності позасуглобових проявів кортикостероїди намагаються не призначати. Внутрішньосуглобове введення кортикостероїдних препаратів доцільно при відсутності терапевтичного ефекту від нестероїдних протизапальних засобів, а також при наявності лихоманки. Можуть застосовуватися ферментні препарати для поліпшення циркуляції крові і її реологічних властивостей (вобензим та ін).

Ускладнення при артритах бувають ранніми і пізніми. До ранніх ускладнень можна віднести флегмони, панартріти (гострий гнійний артрит). До пізніх ускладнень відносяться остеомієліт, сепсис, контрактури і патологічні вивихи.

Профілактика артритів зводиться до уникнення та усунення всіх можливих провокуючих чинників. Здоровий спосіб життя, контроль маси тіла, збалансоване харчування, відмова від надмірного вживання алкоголю і регулярні профілактичні огляди у лікаря суттєво знизять ймовірність розвитку артриту.

Ревматологія:

Увійти за допомогою:

Увійти за допомогою:

Інформація, опублікована на сайті, призначена тільки для ознайомлення. Описані методи діагностики, лікування, рецепти народної медицини і т.д. самостійно використовувати не рекомендується. Обов'язково проконсультуйтеся з фахівцем, щоб не завдати шкоди своєму здоров'ю!

Артрит: симптоми і лікування

 • почервоніння шкіри
 • слабкість
 • Біль у суглобах
 • Втрата ваги
 • Підвищена температура
 • втрата апетиту
 • озноб
 • дратівливість
 • Ломота в тілі
 • Припухлість ураженого суглоба
 • деформація суглоба
 • Труднощі в здійсненні рухів
 • Труднощі в ходьбі
 • Обмеження рухливості суглоба
 • Скутість в суглобах вранці
 • Симетричне ураження суглобів

Запальні нездужання, які супроводжуються проявом постійних больових відчуттів в суглобах, називаються артритом. По суті, артрит - це захворювання, яке сприяє витончення хрящів суглобів, зміни зв'язок і суглобової капсули. Якщо захворювання не лікувати, то відбувається збільшення процесу, що приводить до деформації суглобів.

Максимально схильними формуванню захворювання артрит є наступні суглобові з'єднання людини:

 • Фаланги пальців і кистей рук, зустрічається найчастіше;
 • Колінні і ліктьові суглоби;
 • Стопи.

Переважно захворювання переважає серед жінок різного віку, у чоловіків же артрит з'являється набагато рідше. Відомі випадки, коли артритом хворіють навіть діти, тому захворювання є актуальним і вимагає детального аналізу: причини, симптоми, види та способи лікування. Варто також приділити особливу увагу профілактиці недуги, адже ніхто не застрахований від прояву тієї чи іншої хвороби.

Отже, перш ніж перейти до розгляду видів захворювання, варто приділити особливу увагу питанню: «Чим відрізняється артрит від артрозу?». Що таке артрит вже відомо - це запальний процес в суглобах. Причиною розвитку запалення суглобів людини є переважно стороння інфекція, яка потрапляє із зовнішнього середовища. А ось артрозом називають процеси дегенерації суглобів, які переважно виникають внаслідок старіння організму. Таким чином, відповідаючи на питання: «Чим відрізняється артрит від артрозу?», Варто зауважити наступне, що перше захворювання вражає людей різного віку від малих до літніх, а друге формується виключно в старечому віці. Знаючи відмінності між цими схожими хворобами, приступимо до розгляду видів артриту:

 1. Інфекційний або гнійний. Причиною формування запалення є ураження суглобових тканин інфекціями, які потрапили в організм. Інфекційний вид, в свою чергу, ділиться на первинний і вторинний ознака недуги. Первинний виникає внаслідок проникнення інфекції через рану (наприклад, на колінному суглобі), а другий - через потрапляння інфекції по крові.
 2. ревматоїдний. Формується внаслідок переважання інфекційно-алергічних захворювань. Цей вид є більш небезпечним, ніж перший, так як часто перетікає в хронічне запалення суглобів. Якщо ревматоїдний артрит не лікувати, то хворий може зіткнутися з проблемами складності ходьби.
 3. ювенільний. Цей вид переважно зустрічається у дітей у віці до 16 років. На жаль, етіологія захворювання є невивченою до теперішнього часу, але має серйозні наслідки: труднощі при ходьбі і інвалідизація дітей. Було виявлено, що нездужання ювенільного виду формується внаслідок ураження імунною системою «своїх» здорових тканин. Чому так? Відповісти не зможе навіть досвідчений лікар, але діагноз є і з кожним роком кількість недужих зростає.
 4. реактивний. Основним фактором розвитку недуги є інфекція, яка проникає переважно через статеву систему. У чоловіків цей вид захворювання зустрічається частіше, ніж у жінок.

Кожен з видів артриту має свої основні причини формування, про які варто згадати.

Захворювання артрит вивчається вже сотні століть, але до сих пір точні причини його формування невідомі. Лікарі лише виділяють основні фактори, які можуть призвести до розвитку захворювання. Це може бути алергія, порушення обміну речовин, недостатність нервової системи та інші інфекційні недуги.

Отже, причини формування артриту у людини мають такі особливості:

 1. Інфекція проникає в організм за допомогою ран або через ротову порожнину. При проникненні інфекції організм включає захисну функцію, що не дає можливості паразита переважати. Але якщо виникає найменший збій системи, то інфекція вражає ослаблені зони і викликає відхилення здоров'я.
 2. При тривалих і надмірних навантаженнях. У спортсменів (в основному важкоатлетів) також зустрічається артрит, який викликаний з причин перевтоми, розтягування, при високих навантаженнях на кисті і фаланги пальців і т. П. Масажисти страждають на ознаки артриту не менше спортсменів, а причиною цього є надмірна перевтома і відсутність відпочинку .
 3. При відкритих і закритих видах травм.
 4. Виникає у людей, які страждають на надмірну вагу. Внаслідок великої ваги тіла і відбувається відмирання суглобів.
 5. При таких інфекційних захворюваннях, як туберкульоз, подагра, дизентерія і гонорея.
 6. Якщо у предків в роду відомі випадки захворювання артритом, то не виключається розвиток недуги і у нащадків різних поколінь.
 7. У жінок, на відміну від чоловіків, є одна додаткова причина, яка вражає суглоби. Ця причина полягає в формуванні менопаузи, що призводить до гормональних збоїв і перебудов і негативно впливає на весь організм в цілому.
 8. При неправильному харчуванні: якщо вживається надмірна кількість жирів, а вітаміни переважають в недостатній кількості.
 9. При переохолодженнях не тільки суглобів, а й організму в цілому.
 10. При надмірному вживанні спиртовмісних напоїв.
 11. Якщо тіло людини уражається укусами отруйних тварин. Деякі отрути мають властивість регламентуватиме в тканинах, формуючи тим самим вогнище ураження сполучних тканин.
 12. При малому або недостатньому споживанні поживних компонентів в організм.
 13. І ще одна причина захворювання, яка все частіше діагностується в останній час: це значне фізичне навантаження на фаланги пальців, в результаті чого виникає біль в суглобах пальців. Такі явища виникають у людей, які займаються стенографування, друкуванням і різного роду наборами текстів.

Підсумком всіх вищезазначених причин є розвиток артриту різного ступеня. Якщо своєчасно захворювання не лікувати, то пацієнт може залишитися інвалідом на все життя.

Симптоми артриту і артрозу мають практично однакові прояви, тому тут важливо приділити увагу віком пацієнта. Розглядаючи особливості симптомів артриту, важливо помітити, що головною ознакою запалення суглобів є відчуття болю в одному суглобі або декількох. Якщо людина відчуває біль в одному суглобі, то недуга носить назву моноартрит, а при численних ураженнях суглобів - поліартрит.

Варто також знати, що біль в суглобах при русі виникає не на початкових етапах, а на етапі розпалу. Нижче розглянемо більш детально симптоматику по етапах прояву недуги. Основними симптомами захворювання є наступні нездужання:

 • слабкість організму і, можливо, збільшення температури тіла при інфекційному вигляді;
 • больові відчуття тупого або гострого ниючого характеру;
 • поява припухлості;
 • труднощі при ходінні;
 • почервоніння і лихоманка на шкірі в місці локалізації недуги;
 • іноді виникає озноб і біль по всьому тілу.

Сильні болі також супроводжуються поширенням по всьому організму, що викликає недосипання і розлади ЦНС. Хворий стає дратівливим, ослабленим, у нього втрачається апетит і значно знижується маса тіла.

Важливо! Використання мазей не за призначенням лікаря категорично заборонено. При відчуттях болю в суглобах важливо негайно здатися лікареві і пройти обстеження.

Артрит протікає в чотири етапи, власне про симптоматиці кожного і поговоримо.

Симптоми артриту за етапами відрізняються проявами больових відчуттів і посилюванням патологічних процесів. Так, якщо захворювання перетікає в ускладнену форму, то і симптоми будуть більш відчутними. Розглянемо всі чотири етапи прояви артриту.

Початкова стадія, якій притаманна відсутність симптомів захворювання. Людина може відчути лише незначну слабкість при ходьбі або виконанні фізичних навантажень. Початковий етап характеризується наступними особливостями:

 1. Малорухливість пальців і кистей рук. Виникає відчуття їх оніміння, хоча насправді за цим ховається більш серйозне захворювання. Малорухливість часто проявляється в ранкові години, коли людині складно піднятися з ліжка і виконати основні ранкові заходи.
 2. Якщо спостерігається явище, коли людині складно взути щоденну взуття, і при цьому відзначається хворобливість гомілковостопного суглоба, то причина криється в захворюванні артрит.
 3. При інфекційному артриті у людини можуть виникати симптоми болю вже на початковій стадії і в основному вночі. Вдень біль проходить і виникає відчуття втоми суглобів.
 4. Больові відчуття в плечах або колінному суглобі. Найчастіше ці явища носять легкий характер і проявляються виключно періодично.
 5. Початкові стадії артритів добре виявляються в дитячому віці, тому як, перш за все, у дітей виникає втома і біль при виконанні різних фізичних вправ.

На початковій стадії захворювання і у людей до 60 років лікування проходить абсолютно безболісно і не вимагає різного роду оперативних втручань.

На цьому етапі починається розвиток патологій, яким притаманні вираження у вигляді ерозій кісткової тканини. Відбувається витончення кісткової тканини і посилення больових відчуттів. Уже на цьому етапі все частіше люди надходять в стаціонарне відділення для виявлення недуги.

Другий етап характеризується наступною симптоматикою:

 1. Біль у суглобах, виникнення припухлостей і складність здійснення маніпуляцій страждають органами.
 2. На другому етапі осередок захворювання проявляється у вигляді почервоніння ділянки шкіри навколо суглоба. Біль виникає періодично, але з постійним наростанням.
 3. Біль в колінному суглобі віддає в стопу або верхню частину ноги, тому діагностування часом має ускладнення.
 4. Другий етап також характеризується зниженням рухливості суглобів. Будь-який рух викликає гострий біль.

На цьому етапі симптоми посилюються і набувають особливої ​​гостроти. Характерна наступна симптоматика:

 1. Явна деформування уражених суглобів.
 2. Пацієнт не в змозі виконувати самостійні рухи, якщо вражені суглоби нижніх кінцівок.
 3. Хворий не може виконувати елементарні завдання: чистити зуби, умиватися, є і т. Д. Поразка кистей рук відбувається симетрично.
 4. Відчуття гострого болю не проходить навіть в стані повного спокою. Вночі людина прокидається під час загострень болю.
 5. Цей етап характеризується тим, що хворому приписують першу групу інвалідності.

Третій етап хоч і характеризується інвалідністю людини, але якщо і зараз не лікувати хворого, то настає найбільш складна ступінь.

Основною особливістю етапу є те, що всі руйнівні процеси вже неможливо виправити. Симптоматика має наступні ознаки:

 1. Якщо вражений гомілковостопний суглоб, то людина вже не в змозі самостійно пересуватися.
 2. В суглобі формується зрощення, яке в медицині носить назву анкілоз.
 3. Симптоми болю не зникають і турбують практично постійно. Хворий практично харчується знеболюючими таблетками.

Всі перераховані вище симптоми дуже небезпечні і хоч захворювання не є смертельним, але інвалідність людині воно гарантує, тому тільки своєчасне вжиття заходів може усунути цю проблему з суглобами.

Діагностика пацієнта дуже важлива, так як раніше, ніж вживати відповідних заходів лікування, необхідно провести обстеження хворого. Діагностика артриту включає в себе:

 • загальний огляд хворого і опитування;
 • лабораторне дослідження;
 • інструментальне обстеження.

Щоб визначити точний діагноз, хворому доведеться відвідати не одного лікаря. Після опитування всі лікарі направлять пацієнта на здачу аналізів.

 1. Загальний аналіз крові, за допомогою якого виявляється кількісний склад ШОЕ. При підвищеному показнику можна сміливо стверджувати наявність артриту.
 2. Біохімічний аналіз проводиться з метою визначення фібриногену. Якщо аналіз відображає підвищений склад, то це говорить про наявність запального процесу.
 3. Імунологічні показники відображають картину складу антитіл в крові.

До інструментальних методів обстеження відносяться:

Всі перераховані інструментальні методи не застосовуються для кожного пацієнта, доктор в індивідуальному порядку направляє на ті чи інші види обстежень. Часто достатньо одного / двох видів обстежень, щоб поставити точний діагноз.

Лікування артриту починається тільки після точного діагностування. Коли визначена причина і етап протікання хвороби, в індивідуальному випадку лікар призначає лікування. Лікувати артрит можна із застосуванням таких медичних препаратів:

 1. Антибіотики. Застосовуються в разі виявлення інфекційного артриту.
 2. Протизапальні препарати. Симптоми запалення знімаються за допомогою спеціальних мазей (Диклофенак або Спазмалгон).
 3. Хондропротектори. Препарати, які дозволяють зупинити процес руйнування кісткової і хрящової тканин. До таких належать: Артрон, Хондрекс, Терафлекс.
 4. Лікування здійснюється за допомогою терапії, яка включає в себе: масаж, ультразвукове опромінення, прогрівання.
 5. При артриті буде корисна процедура ЛФК, яка складається з гімнастичних вправ і відвідування басейну.
 6. Обов'язково лікування повинно проводитися з дотриманням дієти. Дієта при артриті дозволяє виключити накопичення жирів і харчуватися виключно вітамінізованої їжею.
 7. Якщо випадок з недугою запущений, і лікування медикаментозними методами не дає результатів, то приймається рішення про хірургічне втручання.
 8. Ще допускається лікування артриту за допомогою народних засобів. Так само як процедура компресів і втирання мазей різного натурального походження: блакитна глина, трави, гірчиця. Перед використанням народної медицини варто проконсультуватися у лікаря.

Таким чином, лікування артриту полягає в негайному прийнятті відповідних заходів, щоб не допустити прогресування захворювання. Що потрібно виконувати, щоб не допустити розвиток недуги?

Щоб захворювання не мало шансів на прояв, необхідно виконувати наступні заходи:

 1. Чи не запускати інфекційні захворювання і намагатися не допускати їх переходу в хронічну форму.
 2. Займатися спортом: бігати, стрибати, плавати, велоспорт і гімнастика.
 3. Стежити за своєю вагою, навіть незначне його збільшення може спричинити виникнення артриту. Дієта при артриті дозволить не тільки позбутися від недуги, а й підкоригувати форму.
 4. Відмовитися від усіх шкідливих звичок, в тому числі від вживання солі і цукру.
 5. Для профілактики артриту можна щодня з'їдати по 2 зубчики часнику.

Всього лише п'ять кроків до здорового майбутнього без артриту.

Якщо Ви вважаєте, що у вас артрит і характерні для цього захворювання симптоми, то вам можуть допомогти лікарі: ревматолог, хірург, ортопед.

Також пропонуємо скористатися нашим сервісом діагностики захворювань онлайн, який на основі введених симптомів підбирає ймовірні захворювання.

Аутоімунні захворювання суглобів, які виникають на підставі поразки шкірних покривів, називаються псоріатичний артрит. Захворювання характеризується переважно хронічним або гострим характером протікання. Псоріатичний артрит зустрічається на рівних як у чоловіків, так і у жінок в зрілому віці.

Артрит, як ймовірно, багатьом відомо, являє собою одиничне запалення суглоба. Якщо ж мова йде про запалення декількох суглобів, то тут вже актуальності набуває таке захворювання, як поліартрит. Поліартрит, симптоми якого характеризуються винятковою тяжкістю власних проявів, виникає під впливом різних причин, а тому у кожного хворого відзначається різний перебіг цього захворювання.

Зоонозное інфекційне захворювання, областю ураження якого є переважно серцево-судинні, опорно-рухові, статеві та нервові системи людини, іменується бруцельоз. Мікроорганізми цього захворювання були виявлені в далекому 1886 році, а першовідкривачем недуги є англійський учений Брюс Бруцельоз.

Запальний процес, що виявляється у вигляді больових симптомів опорно-рухової системи і вражає переважно суглоби колін, носить назву артрит колінного суглоба. Захворювання проявляється не тільки у людей похилого віку, але також вражає і дорослих і навіть дітей. Артрит суглоба коліна проявляється у вигляді характерних ознак больових відчуттів в області колінної чашечки і самого суглоба. При цьому людині дуже складно не тільки ходити, але і виконувати згинання та розгинання ніг.

Туберкульоз кісток - недуга, що розвивається внаслідок активної діяльності туберкульозних мікобактерій, які в медицині також відомі під назвою палички Коха. В результаті їх проникнення в суглобі утворюються свищі, які довго не загоюються, порушується його рухливість, а в більш важких випадках він повністю руйнується. При розвитку і прогресуванні туберкульозу хребта може утворитися горб і викривити спина. Без належного лікування виникає параліч кінцівок.

За допомогою фізичних вправ і стриманості більшість людей може обійтися без медицини.

Симптоми і лікування захворювань людини

Передрук матеріалів можлива тільки з дозволу адміністрації та зазначенням активного посилання на першоджерело.

Вся надана інформація підлягає обов'язковій консультації лікарем!

Питання та пропозиції: [javascript protected email address]

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

9 + 1 =