Охз

Содержание

Причини, симптоми остеохондрозу поперекового відділу, як лікувати недугу

Більшість людей старше 30 років хоч раз відчували біль в попереку. До 60 років на такий симптом скаржаться близько 80% населення. Основний і найпоширенішою причиною цих болів стає остеохондроз поперекового відділу. Перші ознаки цього захворювання можуть бути діагностовані вже у підлітків у віці 15-19 років, а до 30 років болю в спині турбують вже одну людину зі ста. Серед всіх випадків остеохондрозу поразку поперекового відділу зустрічається майже в 90% випадків.

Остеохондроз поперекового відділу хребта розвивається в результаті руйнування сполучної тканини міжхребцевих дисків, тел суміжних хребців, суглобових поверхонь міжхребцевих суглобів. Все це відбувається внаслідок порушення обміну речовин під дією навантажень.

На старті хвороби відбувається розпад гликопротеинов - складних речовин, що представляють собою з'єднання білків з полісахаридами. Ці речовини зумовлюють пружність і еластичність сполучної тканини. Далі процес поширюється на прилеглі до хряща кісткові структури хребта. Такі процеси називають дегенеративно-дистрофічними.

Першим при розвитку патології страждає міжхребцевий диск. Він складається з пульпозного гелеобразного ядра і фіброзного кільця. При розвитку остеохондрозу гелевидний речовина ядра висихає, втрачаючи свої пружні властивості, що амортизують. Потім відбувається разволокнение фіброзного кільця: в ньому утворюються тріщини або розриви, через які речовина ядра може виходити за його межі. Хребці при цьому починають відчувати великі механічні навантаження, що призводить до посиленого утворення кісткової і фіброзної тканин в місцях підвищеного навантаження на хребет і появи кісткових розростань - остеофитов.

Причини розвитку захворювання в поперековому відділі

Дегенеративний процес запускається в хребті під впливом кількох чинників. У різних ситуаціях зазвичай переважає вплив одного з них, а інші створюють сприятливі умови для прогресування недуги. Тому сьогодні остеохондроз поперекового відділу вважається мультифакторна захворюванням.

Найбільш значимі причини:

 • Статичне навантаження в несприятливих умовах: тривале утримання робочого інструмента в одному положенні, притиск чого-небудь; тривале стояння, коли хребет відчуває найбільше навантаження через гравітаційних сил (остеохондроз вперше з'явився у людини прямоходячої).
 • Ожиріння.
 • Плоскостопість.
 • Носіння важких сумок, вантажів.
 • Фізичні перевантаження при заняттях спортом або важкій фізичній праці.
 • Травми і мікротравми.
 • Тривале перебування у вимушеній напівзігнутому положенні, наприклад, під час занять в школі, вузі, роботи в офісі і вдома за комп'ютером, їзди в автомобілі. У цей момент зовнішній тиск на диск може збільшуватися до 20 разів, так як він виявляється здавленим хребцями.
 • Спадкова схильність. Спадкові фактори носять різний характер і можуть бути пов'язані з вродженими порушеннями будови скелета (сприяють неправильного розподілу навантаження на хребет) або особливостями метаболізму (при яких може бути сповільнено або порушений синтез глікопротеїнів).

Остеохондроз поперекового відділу хребта - процес незворотний. Прояви захворювання залежать від ступеня розвитку патології. Виділяють чотири ступені:

 • 1-й ступінь - період зміни і переміщення драглистого ядра всередині диска.
 • 2-й ступінь - період руйнування фіброзного кільця диска.
 • 3-й ступінь - період розривів фіброзного кільця і ​​виходу речовини драглистого ядра за його межі з формуванням грижі диска.
 • 4-я ступінь - період поширення дегенеративного процесу на хребці з залученням міжхребцевих суглобів. Відбувається розвиток артрозу міжхребцевих суглобів (спондилоартроз).

Деякі автори виділяють три ступеня, але у всіх випадках їх позначення умовно і наводиться для кращого розуміння процесів, що відбуваються, їх зв'язку з симптомами і прогнозом хвороби.

На 1-го ступеня патології з'являються болі через роздратування нервових закінчень, що знаходяться в фіброзному кільці і поздовжніх зв'язках. Пацієнт відчуває локальний дискомфорт в тому відділі хребта, де знаходиться уражений диск: гострий біль або простріли в попереку (люмбаго), тупий біль постійного характеру (люмбалгію).

Роздратування нервових закінчень призводить до розвитку рефлекторних синдромів, які характеризують 1-ю ступінь: імпульси з роздратованих закінчень поширюються по спинному мозку і "передають проблему" іншим органам і тканинам. Саме з цієї причини людина може відчувати болю далеко від "проблемного" місця: можливе виникнення рефлекторного спазму м'язів і судин, порушення кровопостачання в кінцівках, зв'язках, порушення роботи внутрішніх органів. Порушення кровопостачання і живлення зв'язок і сухожиль призводить до виникнення хворобливих змін і ущільнень в місцях їх прикріплення до кісток (ентезопатій), які часто стають основною причиною страждань.

Інші характерні симптоми остеохондрозу поперекового відділу на даному етапі - це біль в попереково-крижовому сегменті, що віддає в ногу (люмбоишиалгия), або біль тільки в нозі (ішіалгія, буває значно рідше).

Спазм великих судин стегна може викликати порушення кровопостачання і симулювати захворювання артерій нижніх кінцівок, такі як облітеруючий атеросклероз. У рідкісних випадках можуть спостерігатися порушення роботи сечового міхура і нетримання сечі.

2-й ступінь характеризується появою нестабільності і збільшенням рухливості хребців, що викликає тривале і стійке напруження м'язів. Хворий відчуває такі симптоми, як постійне стомлення м'язів попереку, дискомфорт, відчуття "невпевненості в своїй спині".

На 3-й ступеня в зв'язку з випаданням фрагментів диска спостерігаються так звані корінцеві синдроми, які пов'язані зі здавленням нервових корінців випали фрагментами.

У хворих з'являється порушення чутливості в зоні іннервації * здавленого нерва. Спочатку вони відчувають підвищену чутливість в певній галузі, печіння, поколювання, потім настає оніміння, може розвинутися повна втрата чутливості. Зниження чутливості супроводжується порушенням рухової функції аж до виникнення паралічу, а також витончення і зменшенням обсягу м'язів (атрофією).

* Інервація - зв'язок органів і тканин з центральною нервовою системою за допомогою нервів.

По області, де розвиваються дані зміни, можна судити про конкретне місце ураження в відділі хребта. Якщо страждає область верхньої частини стопи (вона називається тил стопи), з'являється слабкість при розгинанні великого пальця, то процес пов'язаний з пошкодженням міжхребцевого диска між 4-м і 5-м поперековими хребцями. Якщо подібні симптоми виникають в області п'яти і зовнішнього краю стопи, з'являється слабкість в литкового м'яза, хворий відчуває утруднення при спробі ходьби на п'ятах - можливе пошкодження диска в попереково-крижовому сегменті.

Характерною ознакою ураження попереково-крижового відділу в 3-й ступеня є симптом Ласега. Лікар піднімає лежить на спині хворому пряму ногу, при цьому виникає сильний біль в попереково-крижовому сегменті, що розповсюджується по задній поверхні ноги. При згинанні ноги в колінному суглобі біль відразу ж припиняється.

При випаданні фрагментів міжхребцевих дисків в просвіт спинномозкового каналу спостерігаються ознаки ушкодження спинного мозку.

Можливе виникнення синдрому "кінського хвоста", при якому відбувається здавлення пучка корінців спинномозкових нервів, що проходить в поперековому і крижовому сегментах. У цьому випадку порушується чутливість і рухові функції ніг, функції тазових органів (найчастіше сечового міхура).

У 4-го ступеня в процес втягуються міжхребцеві зв'язки, суглоби, розвивається фіброз диска - заміщення всіх його елементів щільної рубцевої сполучної тканиною. Цей період може характеризуватися зникненням больового синдрому, відновленням опорної функції хребта, але одночасно відбувається значне обмеження амплітуди рухів в ньому. У різних уражених дисках можуть спостерігатися різні стадії процесу, тому прояви хвороби можуть бути дуже різноманітні.

При лікуванні остеохондрозу поперекового відділу використовують медикаментозні, немедикаментозні і хірургічні методи. Так як остеохондроз хребта є незворотнім процесом, то лікування спрямоване на усунення клінічних синдромів та профілактику прогресування захворювання. Максимальні сили повинні бути прикладені для лікування консервативними методами.

На першому етапі терапії найважливіше значення має виключення провокуючих статичних і динамічних навантажень, при важкому загостренні необхідно дотримуватися постільного режиму. Часом цей захід допомагає більше, ніж ліки.

Для зняття болю і запалення призначають медикаментозне лікування (знеболюючі і різні похідні нестероїдних протизапальних засобів): ібупрофен, кетопрофен, лорноксикам, мелоксикам, еторикоксиб, целекоксиб, німесулід та ін. Ліки можуть бути в таблетках або уколах в залежності від конкретної ситуації. При їх недостатньої ефективності застосовують глюкокортикоїдних гормони: дексаметазон, преднізолон, бетаметазон, триамцинолон і ін. Уколи з цими препаратами лікар може робити безпосередньо в місце розташування вогнища хвороби. Обов'язковою при лікуванні остеохондрозу є прийом вітамінів групи В: В1, В6 і В12.

Для усунення рефлексогенних і супутніх психогенних порушень можуть бути призначені седативні препарати (реланіум, діазепам, зопіклон), протисудомні препарати (топірамат, габапентин, прегабалін і ін.) І антидепресанти в таблетках (амітриптилін, кломипрамин, флуоксетин, тразодон і ін.). При ознаках корінцевого синдрому призначають сечогінні препарати, а при паралічі - антихолінестеразні препарати (галантамін, прозерин, Іпідакрін).

В даний час при лікуванні остеохондрозу широко застосовуються хондропротектори (Хондроксид, структум, румалон, артепарон і ін.). Однак відгуки про них неоднозначні, на даний момент їх ефективність достовірно не доведена.

У гострому періоді для зняття болю можуть бути застосовані новокаїнові блокади - введення місцевих знеболюючих препаратів безпосередньо в уражену область.

На фото - ібупрофен різних виробників

Як лікувати недугу після усунення гострого болю? Необхідно відразу ж почати терапію немедикаментозними методами. Застосовується лікувальна гімнастика, масаж, фізіотерапевтичні процедури, голкорефлексотерапія. Досить популярні електрофорез і фонофорез з Карипазиму на уражену область хребта. Карипазим - ферментний препарат, який сприяє розсмоктуванню випали ділянок диска.

При неефективності консервативних методів може бути проведена операція.

Хірургічне лікування проводиться в наступних випадках:

 • Якщо не вдається купірувати біль іншими методами протягом 3-4 місяців. При дуже інтенсивних болях оперативне лікування може бути проведено через 2 тижні.
 • Синдром "кінського хвоста".
 • Ознаки гострого здавлення корінців спинного мозку (слабкість і оніміння в кінцівках).

Протипоказання до проведення операції - деякі важкі захворювання, похилий вік.

Сьогодні для лікування остеохондрозу використовуються високотехнологічні методи хірургічного втручання: мікрохірургічні, чрезкожние ендоскопічні. Завдяки новим технологіям вдалося значно поліпшити прогноз, реабілітацію в післяопераційному періоді і скоротити термін тимчасової непрацездатності.

У домашніх умовах, особливо при хронічних болях постійного характеру, можна лікувати остеохондроз, використовуючи сухе тепло, компреси, аплікатори Кузнєцова та Ляпко.

Важливо подбати про раціональної фізичному навантаженні, виключити пози, в яких тіло знаходиться в вимушеному неприродному положенні, організувати зручне місце для роботи, сну і відпочинку.

Необхідно приділяти достатню увагу фізичній активності, гімнастики, щоб забезпечити максимальне розвантаження всіх ділянок хребта. Часто ці заходи дозволяють повністю усунути біль і допомагають краще найсучасніших таблеток і уколів.

Самостійна терапія остеохондрозу до уточнення діагнозу небезпечна, так як подібні симптоми можуть спостерігатися, наприклад, при пухлинних процесах, а неправильне проведення процедур може погіршити ситуацію.

 • Вконтакте
 • Facebook
 • Twitter
 • Однокласники
 • Мій світ
 • Google+

Вгорі стрічки коментарів - останні 25 блоків "питання-відповідь". Відповідаю тільки на ті питання, де можу дати слушну пораду заочно - часто без особистої консультації це неможливо.

дитині 11 років. дівчинка. ставлять остеохондроз. спонділопатія поперекового відділу хребта. її мучать болі в спині. знеболювальне не допомагає. підкажіть може є уколи ефективні. які допоможуть знеболити спину.

Юлія, звичайно є більш ефективні ін'єкції. Для успішного лікування важлива комплексна інтенсивна терапія. Призначати лікування вашій дитині може тільки педіатр або інший лікар, до якого може направити педіатр. Для призначення лікування важливо враховувати всі наявні відхилення, наявність можливих хронічних захворювань, алергічних реакцій, і т.д. Тому порекомендувати ефективні уколи по інтернету ніяк неможливо. І ви ніколи нікого не слухайте, не займайтеся самолікуванням, а ведіть дівчинку в поліклініку.

Скажіть будь ласка, що робити. У мене остеохондроз поперекового відділу 5-6 хребців (на знімку). Призначено лікування: уколи ДІКЛОБЕР, еуфілін, ІПІГРІКС, (Був ще один, але не пам'ятаю назви) таблетки-сирдалуд, вітаміни гр. В. До голковколювання ще не дійшла. Уже прокололи 17 уколів, але легше не стає. Ліва нога дуже болить. Постійно мурашки, "дерев'яніє". Після стількох уколів НЕ полечало, а болю в спині знову з'явилися і болять вже обидві ноги. Порадьте, що робити.

Ольга, при такому загостренні дати заочну консультацію неможливо. При тривалій відсутності ефективності лікування і погіршенні стану ви можете просити лікаря про проведення лікарського консиліуму і направлення на консультацію в вищестояще установа охорони здоров'я за рівнем надання медичної допомоги.

Словники і енциклопедії на Академіку

Словник скорочень і абревіатур

осередок хімічного зараження

словник: С. Фадєєв. Словник скорочень сучасної російської мови. - С.-Пб .: Політехніка, 1997. - 527 с.

Охтінській хімічний завод

Словник скорочень і абревіатур. Академік. 2015.

Дивитися що таке "ОХЗ" в інших словниках:

ОХЗ - осередок хімічного зараження ... Словник скорочень російської мови

Пластполімер - (Полюстровскій проспект, 32), науково-виробниче об'єднання, головне в країні по науковій розробці, досвідченому освоєння і промислового впровадження полімеризацій пластмас (поліолефінів, фторопластов, полістиролів і ... ... Санкт-Петербург (енциклопедія)

«Пластполімер» - (Полюстровскій проспект, 32), науково-виробниче об'єднання, головне в країні по науковій розробці, досвідченому освоєння і промислового впровадження полімеризацій пластмас (поліолефінів, фторопластов, полістиролів і полівінілацетатних ... ... Енциклопедичний довідник «Санкт-Петербург»

Члени-кореспонденти Нана - Членами кореспондентами Нана на підставі пункту 17 Статуту Нана обираються вчені, які мають великі заслуги в розвитку науки, збагатили її своїми дослідженнями і є громадянами Азербайджанської республіки. Члени Нана повинні проводити ... ... Вікіпедія

ОХК - Охтінській хімічний комбінат після: ОХЗ організація, хім. ОХК Обнинский художній коледж ОХК Суспільство художників книги організація ОХК об'єк ... Словник скорочень і абревіатур

Поділитися посиланням на виділене

Wir verwenden Cookies für die beste Präsentation unserer Website. Wenn Sie diese Website weiterhin nutzen, stimmen Sie dem zu. OK

Остеохондроз попереково-крижового відділу хребта

Що таке остеохондроз поперекового відділу хребта?

Остеохондроз поперекового відділу хребта - це захворювання, яке представляє собою особливу форму ушкодження хребта. Пацієнти з такою недугою скаржаться на швидку стомлюваність, біль у спині, ногах, що стає причиною обмеження рухової активності. При остеохондрозі відбувається деформація міжхребцевих дисків, спостерігається зниження їх висоти, дистрофія і клювовидно розростання хребців. При діагностиці на рентгенограмі добре помітні зміщення дисків.

Деформація хрящової тканини в ході розвитку остеохондрозу - складний процес, що включає в тому числі біохімічні і судинні зміни. Перш за все, відбувається руйнування фіброзного кільця, в результаті чого в нього виявляється впроваджено пульпозное. В результаті фіброзне кільце розривається і формується грижа диска. Найбільшому навантаженню при цьому піддається нижньошийних і ніжнепояснічний сегмент. Грижа диска, стискаючи спинний мозок або його корінці, стає причиною болів в спині, які відгукуються в нозі.

Найпотужніший сідничний нерв в організмі людини утворений крижовий корінцями спинного мозку. Саме вони, а також нижнепоперекового корінці дратуються при остеохондрозі. Від латинської назви сідничного нерва в зв'язку з цим було утворено другу назву захворювання -ішіас.

Внаслідок порушення будови хрящової тканини міжхребетні диски, що представляють собою особливі хрящові структури, вже не можуть виконувати всі свої функції в повному обсязі. Це призводить до втрати гнучкості і рухливості хребта. Процеси, які на початкових етапах захворювання зачіпають тільки міжхребцеві диски, поступово поширюється і на самі хребці.

Болі в спині турбують більше 80% населення в Росії. Однак лише половина пацієнтів, які відчувають дискомфорт, звертається до фахівців.

Дискогенний радикуліт, який вважається одним з найбільш поширених симптомів остеохондрозу, зустрічається практично у кожного п'ятого людини старше 30 в світі. У групі ризику найчастіше виявляються люди працездатного віку. Остеохондроз позбавляє можливості займатися активною діяльністю і нерідко стає причиною інвалідності.

Симптоми поперекового остеохондрозу

Головний симптоми поперекового остеохондрозу - сильний біль в спині. Однак крім цієї ознаки існує ряд інших. Так, пацієнти, які страждають цим захворюванням, швидко втомлюються, скаржаться на головні болі, втому і дратівливість. Дискомфорт в області спини не дозволяє вибрати зручне положення для сну, тому організму не вдається повноцінно відпочити і відновитися після закінчення дня. Занепад сил змушує пацієнта мінімізувати фізичну активність і уникнути болю. Це призводить до того, що з часом він стає не здатний виконувати навіть прості дії, наприклад, для забезпечення власних побутових потреб.

Проблеми в роботі сечостатевої системи також можуть бути одним із симптомів поперекового остеохондрозу. Вони проявляються у формі болю в ділянці нирок. У пацієнтів з остеохондрозом порушується сечовипускання, можливо несподіване виникнення безпричинного дискомфорту. До цього призводить нестабільність хребців, які внаслідок деформації не фіксуються міжхребцевими дисками. Навантаження на хребет провокує зміщення поперекового відділу з крижів при впливі на нього сили тяжіння. Такий процес призводить до пошкодження внутрішніх органів, проблем в їх роботі. У жінок найчастіше страждають яєчники, придатки і матка, а у чоловіків порушується потенція.

Для остеохондрозу характерно підвищення чутливості ніг, в тому числі стоп, стегна і гомілки. У них виникають спазми, які здатні привести до повної втрати пульсу. Шкіра пацієнта з остеохондрозом на ногах дуже суха, лущиться і покривається мурашками в області виникнення дискомфорту. Під час нападів болю порушується потовиділення.

Всі симптоми остеохондрозу можна класифікувати на наступні групи:

Витончення міжхребцевих дисків призводить до втрати хребцями стабільності. Ставши рухливими, вони при різких рухах і важкому фізичному навантаженні починають дратуватися і здавлювати кровоносні судини і нервові корінці. Даний процес мінімізує болі в області поперекового відділу, проте вони поновлюються з новою силою там, де стискається нерв. Біль є гострою і має свердлувальний характер. Найбільш сильно дискомфорт виражений в гомілки, стегні, стопі і сідниці. Неприємні відчуття змушують пацієнта змінити ходу, нахилившись в протилежну від здавлює нерва сторону.

Коли нервові корінці дратуються тривалий час, виникає їх запалення, набряклість, венозний застій і інтоксикація. Біль поширюється на м'язи, зв'язки. Найбільш гострою вона буває в моменти фізичного навантаження, особливо, якщо проводити її без розминки відразу після сну або стану спокою. Біль часто супроводжується підвищеною пітливістю, яку змінює почуття ознобу.

До проявів корінцевого синдрому також відноситься поколювання, оніміння і втрата чутливості. М'язи втрачають свій тонус, тому пацієнти стають нездатні переносити тривалу фізичне навантаження, наприклад, спускатися і піднімати по сходах, швидко втомлюються. Функції малого таза порушуються в особливо важких випадках. При цьому можливо навіть виникнення паралічу і парезу.

Близько нервових корінців розташовуються кровоносні судини, які при деформації стискаються. На перших етапах розвитку остеохондрозу артерії стискаються періодично, але потім спазм набуває постійний характер. В цьому випадку виникає «переміжна кульгавість», пацієнту при довгій ходьбі необхідно часто зупинятися і відпочивати.

Здавлювання кровоносних судин призводить до того, що органи малого тазу не отримують необхідних поживних елементів. Це стає причиною болів на внутрішній стороні стегон, промежини, в сідницях аж до їх паралічу.

Під впливом больового, ішемічного і корінцевого синдрому скелет пацієнта з остеохондрозом деформується. Людина починається сутулитися, у нього перекошується таз і хребет, м'язи слабшають, атрофуються. Всі ці зміни позначаються на ході, яка коригується залежно від області болю, стає напруженою і невпевненою. Поступово весь опорно-руховий апарат піддається впливу остеохондрозу, а міжхребцеві диски продовжують руйнуватися.

Больовий синдром (болі при поперековому остеохондрозі)

Неприємні відчуття і дискомфорт в області спини - основні симптоми при остеохондрозі. Характер і сила болю змінюється в залежності від етапу розвитку захворювання.

Перший час вона відчувається тільки в поперекової області в момент підвищеної напруги суглобів, м'язів і зв'язок, тобто при виконанні фізичних навантажень. Може також мати постійний ниючий характер. Але в міру розвитку остеохондрозу гострий біль або простріл виникає навіть при чханні, кашлі.

Проведення пальпації, як правило, дозволяє визначити ущільнення в м'язах. Напад болю може тривати кілька днів, і весь цей час пацієнтові доводиться дотримуватися постільного режиму, щоб мінімізувати неприємні відчуття в спині. Будь-які різкі рухи, підняття важких предметів провокують появу дискомфорту.

Причини поперекового остеохондрозу

Виділяють наступні основні причини розвитку поперекового остеохондрозаяя:

Нерівномірне навантаження на хребет. На думку фахівців, остеохондроз характерний для людини як біологічного виду, так як в значній мірі обумовлений його способом життя і прямоходінням. Необхідність підтримувати положення тіла в певному положенні вимагає постійної напруги опорно-рухової системи. Оптимальною навантаження на хребет буде в положенні стоячи. У положенні лежачи на спині вона мінімальна, на боці - трохи більше. А ось в сидячому положенні навантаження на поперековий відділ хребта зростає в рази. Нахил корпуса вперед створює додаткову напругу для переднього краю хребців і хребетного стовпа. Тому рекомендується періодично міняти положення тіла, даючи м'язам відпочити і зміщуючи навантаження на хребет, і тримати спину прямо.

Гіподинамія. Сидячий спосіб життя, використання автомобіля і громадського транспорту, проведення великої кількості часу біля комп'ютера і телевізора - все це сприяє розвитку проблем з хребтом, серед яких і остеохондроз. Значна частина населення відчуває нестачу рухової активності. Пасивний спосіб життя призводить до того, що кістково-м'язова система слабшає. У сидячому положенні хребет піддається максимальному навантаженні, це стає причиною деформації хрящової тканини, і як наслідок, остеохондрозу поперекового відділу. Тому так важливо періодично вставати і виконувати комплекс вправ. Коли значну частину часу людина проводить в зігнутому положенні, м'язи-згиначі розтягуються і втрачають свій тонус.

Занадто велике фізичне навантаження. Підвищена рухова активність, як і її недолік, також може стати причиною остеохондрозу. Болі в спині нерідко турбують спортсменів, які займаються важкою атлетикою. Даний вид спорту вимагає підняття важких предметів, що створює додаткову напругу для м'язів спини і провокує утворення міжхребцевих гриж.

Неправильна постава. При викривленому положенні хребта навантаження на нього розподіляється нерівномірно, і це призводить до деформації міжхребцевих дисків. Такий же вплив надає неправильна ходьба. До групи ризику потрапляють люди старшого та похилого віку, так як з часом міжхребетні диски стають менш еластичними, втрачають свою рухливість і легше ушкоджуються.

Дефекти кісткової системи і генетична схильність, травми і інфекційні захворювання. Як правило, остеохондроз викликають вроджені проблеми з опорно-руховим апаратом. Крім того, причиною виникнення захворювання може стати природна крихкість хрящової тканини. Остеохондроз розвивається і як ускладнення після різних пошкоджень хребта, остеомієліту, туберкульозу.

Плоскостопість. У пацієнтів, які страждають плоскостопістю, зведення стопи не виконує амортизаційні функції, як це відбувається в нормальному стані. Таким чином, при русі все навантаження на себе беруть міжхребетні диски, внаслідок чого відбувається їх швидке зношування.

Зайва вага. Зайві кілограми - це джерело додаткового навантаження на серце і кістково-м'язову систему, в тому числі і хребет. За статистикою люди з надмірною вагою більшою мірою схильні до різних захворювань.

Запальні процеси в організмі. Розвитку остеохондрозу сприяють такі чинники, як гормональні зміни, проблеми з суглобами хребта, наприклад, ревматоїдний артрит, порушення роботи ендокринної, травної та серцево-судинної системи.

Спосіб життя. Багато пацієнтів не приділяють належної уваги своєму здоров'ю: мало рухаються, не висипаються, неправильно харчуються. Це призводить до підвищеної стомлюваності, порушення психоемоційного стану, стресів. Все це робить організм дуже вразливим і сприяє розвитку поперекового остеохондрозу.

Ступені остеохондрозу поперекового відділу

Виділяють 4 ступеня остеохондрозу поперекового відділу:

Усередині фіброзного кільця з'являються тріщини, які заповнюються речовиною з драглистого ядра, що стає причиною подразнення. На даному етапі деформація міжхребцевих дисків виражена слабо і проявляється у формі рефлекторно-больових симптомів. Пацієнт може скаржитися на болі в серці, попереку. В області спини причиною дискомфорту стають різкі рухи, підняття важких предметів. Залежно від характеру виділяють 2 види болю: люмбалгия і люмбаго. У першому випадку вона стабільна, а в другому виникає раптово;

Руйнування фіброзного кільця триває. Однак при цьому спостерігається скорочення проміжку між хребцями, затискаються нервові закінчення. На цьому етапі характерно таке явище, як псевдоспонділолістез поперекового відділу. Так називається процес зміщення хребців відносно один одного, що призводить до защемлення нервових закінчень і викликає біль. Хребту характерна внаслідок цього невластива рухливість. При остеохондрозі 2 ступеня пацієнти скаржаться на яскраво виражений дискомфорт в спині, в поперековому відділі відчувається поперемінно жар і холод. Біль проявляється нападами, під час яких у людини на шкірі з'являються мурашки і посилюється потовиділення;

Фіброзне кільце виявляється остаточно розірвано, а драглисте ядро ​​видавлено за межі. З'являється міжхребцева грижа. Видавлювання ядра в область хребетного каналу призводить до здавлення судин і корінців спинномозкових нервів.

Деформація хребта носить форму лордозу, кіфозу або сколіозу. При лордозе хребет звернений опуклістю вперед. Таке порушення його нормального положення значно ускладнює роботу внутрішніх органів і їх систем. При кіфозі викривляється верхній відділ хребта, і виникає відчуття сутулості або Горбатов в запущених випадках. Бічне викривлення проявляється у формі сколіозу. Коли пацієнт, що страждає остеохондрозом з таким викривленням хребта, нахиляється вперед, стає помітна асиметрія завдяки виступає лопатці або ребром;

Остання стадія остеохондрозу - найнебезпечніша, так як хребет остаточно деформований, що унеможливлює повноцінну рухову активність. На рентгенограмі стають помітні кісткові розростання. Хоча болю деякий час і не турбують пацієнта, це не свідчить про поліпшення. 4 ступінь остеохондрозу найчастіше закінчується інвалідністю.

Чим небезпечний поперековий остеохондроз?

Остеохондроз призводить до ослаблення кістково-м'язової системи, атрофії. Крім того, захворювання сприяє виникненню проблем з різними органами в організмі. Найбільш поширеними з них є порушення сечостатевої системи. Для жінок остеохондроз створює небезпеку виникнення деформацій міжхребцевих дисків під час вагітності, коли хребет відчуває значне навантаження. Чоловіки відчувають проблеми з потенцією. Деформація міжхребцевих дисків внаслідок остеохондрозу призводить до появи гриж. Вони вимагають тривалого і складного лікування, в деяких випадках необхідно хірургічне втручання.

При остеохондрозі відбувається здавлювання кровоносних судин і зменшення міжхребцевих отворів, через які вони проходять. В результаті цього виникає небезпека розвитку компресійно-васкулярної ішемії. Вона має на увазі додаткову компресію при русі пошкодженого хребта і затискання судин. З компресійно-васкулярної ішемією пов'язано явище «вузького ложа». Затискання судини при цьому відбувається рефлекторно через отвір хребетного каналу.

Ще одне ускладнень, яке може викликати остеохондроз, - протрузія міжхребцевих дисків. Надалі вона призводить до розвитку такого серйозного захворювання як міжхребцева грижа. При протрузії міжхребцевих дисків випинаються за межі фіброзного кільця, не викликаючи його розриву. Даний процес супроводжується ниючими болями, які носять постійний характер. Про протрузии свідчать поколювання в стопах, оніміння, болі в стопах і пальцях, при сечовипусканні.

Як ускладнень при остеохондрозі можливий спондилоартроз. Іноді він виділяється як особлива форма даного захворювання. Спондилоартроз проявляється у формі кісткових шіповідних наростів. Біль при цьому носить локалізований характер. На відміну від неприємних відчуттів при таких ускладненнях остеохондрозу, як грижі, протрузії, вона не поширюється на ноги, не викликає оніміння і поколювань. Біль посилюється при різких поворотах і деяких інших рухах хребта.

Пацієнти з остеохондрозом більшою мірою схильні до парезу стопи. При цьому у них виникає біль в спині, яка поступово поширюється на підколінну область, а потім викликає порушення функцій стопи. Вона не піднімається і звисає. Під час ходьби пацієнт змушений високо піднімати ногу. У більшості випадків парез вимагає проведення операції для відновлення функцій стопи.

Деформація міжхребцевих дисків при остеохондрозі стає причиною спондильоз. Він має на увазі появу клювовидного виступів або шпор на хребті над випнути міжхребцевими дисками. Такі кісткові нарости є свого роду захисним механізмом, який спрацьовує у відповідь на зміни в хрящовій тканині. При остеохондрозі хребта стає нестабільним, тому організм намагається виправити це шляхом збільшення площі тіла хребця. Так розвивається спондильоз.

Всі ускладнення, викликані остеохондрозом, лікуються з працею і суттєво ускладнюють життя пацієнта, обмежуючи його працездатність і можливість рухатися. Тому важливо вчасно почати боротьбу із захворюванням, запобігши тяжкі наслідки та інвалідність.

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її та ще кілька слів, натисніть Ctrl + Enter

Діагностика остеохондрозу має на увазі використання різних методів, перш за все, пальпацію поперекового відділу.

В ході неї при наявності даного захворювання виявляються такі ознаки:

кіфоз, тобто клиноподібна деформація хребців;

сколіоз, який представляє собою асиметрію тіла або викривлення хребта. При сколіозі у пацієнта виступають ребра або лопатка, чого не повинно бути у здорової людини;

зміна вигину хребта - сплощення лордозу;

болю в поперековому відділі;

зміщення однієї з сідниць.

Пацієнти, як правило, відчувають труднощі з виконанням активних рухів з навантаженням на хребет.

Найсучаснішими методами діагностики є:

Рентгенографія поперекового відділу. Вона виконується в прямій задній і бічній проекціях, які є взаємно перпендикулярними. За знімком фахівець визначає форму, структуру і контури хребців, деформації хребта і кісткові нарости на ньому. При остеохондрозі на рентгенограмі помітно, що міжхребцева щілина звужена, в тканинах диска є відкладення солей, спостерігаються крайові розростання тіл хребців;

Комп'ютерна томографія поперекового відділу. Використання даного методу надає менше променеве навантаження на організм у порівнянні з рентгенографією. Пацієнт не відчуває болю при обстеженні. В результаті проведення томографії вдається отримати більш інформативні знімки, ніж при рентгенографії.

Магнітно-резонансна томографія поперекового відділу. МРТ, як і два інших методу, не доставляє пацієнтові неприємних відчуттів і не завдає шкоди організму. По знімках, які створюються за допомогою електромагнітного випромінювання, можна діагностувати не тільки остеохондроз, а й багато інших захворювань хребта.

Лікування остеохондрозу поперекового відділу хребта

Лікування остеохондрозу вимагає проведення великої комплексної терапії, яка має на увазі помірні фізичні навантаження, використання медикаментів, масаж, фізіотерапію, тракцию хребта, мануальну терапію. До хірургічного втручання вдаються лише в ряді випадків.

Як правило, про необхідність операції свідчить синдром кінського хвоста, а також втрата пацієнтом контролю над сечовипусканням і дефекацією. Для підтвердження діагнозу повинно бути проведено МРТ. Перш ніж проводити операцію, рекомендується проконсультуватися з декількома фахівцями, так як часто вдається обійтися консервативними методами лікування.

ЛФК при поперековому остеохондрозі

Лікувальна фізкультура є одним з найдієвіших способів позбавлення від остеохондрозу. Нерідко її порівнюють з масажем, який забезпечує недовговічний ефект. Адже масажист може розтягнути хребет, однак якщо м'язи не підтримують хребці в потрібному положенні, незабаром болю і деформації з'являться знову.

Займатися лікувальною фізкультурою при остеохондрозі слід під керівництвом інструктора. Важливе значення має правильність виконання вправ, тому робити їх краще перед дзеркалом. Для досягнення найкращого результату тренування повинні бути регулярними. Це дозволяє повернути хребту гнучкість, рухливість, нормалізувати обмін речовин в організмі, сформувати м'язовий корсет.

Гімнастика при остеохондрозі поперекового відділу

Гімнастика при остеохондрозі повинна включати тільки ті вправи, які не викликають у пацієнта дискомфорту. Якщо виконання деяких супроводжується болями, слід повернутися до них пізніше, коли стане помітно поліпшення стану здоров'я хребта. Необхідно також не допустити занадто великої напруги для м'язів, підвищувати навантаження поступово.

В рамках гімнастики при остеохондрозі можна виконувати такі вправи:

з положення стоячи нахилятися всім корпусом вперед-назад, вправо-вліво;

стати на карачки і зробити кілька кроків вперед, потім повернутися у вихідне положення, повторити вправу кілька разів;

лягти на рівну поверхню і напружувати м'язи преса, вдавлюючи спину в підлогу;

витягнути руки за голову і тягнутися за ними всім тілом.

Масаж при поперековому остеохондрозі

Масаж при остеохондрозі також ефективний, як і лікувальна фізкультура. Але існує ряд протипоказань, серед яких гострі болі у пацієнта, наявність на тілі відкритих ран, захворювання шкіри і крові. Більш дієвим буде мануальний масаж, який в значній мірі перевершує по своєму позитивному впливу на нервову систему апаратний.

Даний метод лікування дозволяє зняти м'язову напругу і болю, стимулює кровообіг і зміцнює судини. Серед позитивних ефектів, які масаж надає на організм, також зміцнення імунітету і поліпшення обміну речовин.

Уколи при остеохондрозі поперекового відділу

Під час нападів остеохондрозу пацієнтів турбують сильні болі. На перших етапах впоратися з ними допомагають засоби в таблетках і мазі, але в міру розвитку захворювання вони вже не дають потрібного ефекту. Тому частіше в якості знеболюючого використовуються ін'єкції. Уколи мають ряд переваг, серед яких швидкість дії.

Перш ніж таблетованій засіб усуває біль, має пройти не менше півгодини. При ін'єкції впоратися з дискомфортом можна набагато швидше. Крім того, укол ставиться в область виникнення болю, що дозволяє уникнути негативного впливу препарату на інші органи. При ін'єкції точніше розраховується доза.

При остеохондрозі поперекового відділу застосовуються такі групи препаратів:

Анальгезирующие. Саме відомі засоби - Анальгін і Баралгин. Препарати цієї групи використовуються тільки при сильних болях.

Нестероїдні протизапальні засоби. Конкретний препарат призначається в залежності від інтенсивності болю і їх характеру, ступеня розвитку остеохондрозу. Найбільш ефективні такі засоби цієї групи, як Ібупрофен, Диклофенак натрію. Вони усувають запалення, біль і набряклість, перешкоджають здавлення нервових закінчень.

Міотропну спазмолітики. Мидокалм - препарат, що дозволяє усунути спазм скелетної мускулатури в області хребта і позбутися від болю. Ін'єкція виконується 2 рази на добу. Після введення препарату больові рецептори блокуються і перестають посилати сигнали в спинний мозок.

Глюкокортикостероїди. З препаратів цієї групи широко відомий Амбене. Це комбінований засіб виробляє багатосторонній ефект, усуваючи запалення і позитивно впливаючи на нервову систему. У день виконується від 2 до 3 ін'єкцій Амбене.

Автор статті: кандидат медичних наук Волков Дмитро Сергійович, лікар-хірург

Остеохондроз - це поразка міжхребцевих дисків і інших тканин хребта. Під остеохондрозом розуміється дистрофічний процес в міжхребцевих дисках. Хребет стискається, роздавлюючи диски, які знаходяться між хребцями. Згодом вони втрачають свою еластичність, і тепер зажиматься починають і нервові закінчення.

Шийний остеохондроз - це захворювання, при якому м'яка міжхребцева пульпа виконує роль амортизатора між хребцями скелета перероджується в окостенілу тканину, при цьому в патогенез залучаються корінці нервів і кровоносні судини. Дана патологія маскується під різноманітні порушення. Відмінна особливість.

Остеохондроз грудного відділу хребта - це захворювання, при якому розвиваються дистрофічні і дегенеративні процеси, що призводять до патологічних змін в хрящових і кісткових тканинах. Несвоєчасне лікування цієї хвороби призводить не тільки до.

Остеохондроз - справжній бич сучасної людини. Специфічність цього захворювання в тому, що його поява і розвиток не супроводжується якими-небудь ознаками, воно заявляє про себе вже на пізніх стадіях болями в різних відділах хребта, мігрень, онімінням кінцівок і зниженням якості життя. Який буде результат лікування хвороби. / P>

Масаж, що допомагає в боротьбі з остеохондрозом, показаний пацієнтові лише після зняття основних симптомів патології (обмеження рухливості, біль). Проводити процедуру будинку можна без сторонньої допомоги, лікувальний самомасаж буває механічним і ручним. Основні зони впливу.

Лікувальна гімнастика - це основний метод консервативного лікування остеохондрозу. Вона зміцнює м'язовий корсет хребет, розвиває необхідну гнучкість і допомагає розтягнути м'язи і зв'язки, які важко розслабити в повсякденному житті. Пропоновані комплекси вправ.

При копіюванні матеріалів, активне посилання на сайт www.ayzdorov.ru обов'язкове! © AyZdorov.ru 2009-2017

Інформація на сайті призначена для ознайомлення і не закликає до самостійного лікування, консультація лікаря обов'язкова!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

14 − = 5